Cam sera ile 1 dönümde 100 ton ürün

Ülkemizin tarım ihracatı 17 milyar dolar, yüz ölçümü Konya’dan biraz daha büyük olan Hollanda’nın ki ise 85 milyar dolar. Nasıl oluyor?

13 Ağustos 2018, Pazartesi 02:43
A A

Varnet Cam Sera Şirketi yetkililerine göre işin sırrı ileri seracılık teknolojileri ve cam seralar. Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde 11.000m² alanda Hollanda’dan edindiği 15 yıllık deneyimi Türk tarımının hizmetine sunan Varnet, ülkemizde cam sera üreten tek firma. Modern bir cam serayı Hollanda’dan %60 daha ucuza sunan Varnet, ithalatı engelleyerek paramızın yurt içinde kalmasını da sağlıyor. Varnet yetkililerine göre Türkiye’de modern seralarda 1 dönümde yılda 30 ila 50 ton, topraklı seralarda ise 12 ila 15 ton domates alırsınız. Hollandalı üretici ise 80 ila 100 ton arasında. Tabi son teknolojilerle donatılmış cam seralar kullanmak şartıyla. Üstelik termal su ve kömürle ısıtmaya oranla daha düşük işletme maliyeti ve %40’a varan daha az üretim gideriyle. Sistemle 30 dönümlük serayı 150 ila 250 bin liraya ısıtabiliyorsunuz. Ayrıca elektrik üretiyorsunuz maliyet daha da düşüyor. Türkiye’de özellikle tarıma elverişsiz alanlarda cam sera organize bölgeleri kurmak ve sadece doğal gaz kaynağı ile verimli ve kaliteli üretim yapmak şart. Varnet temsilcileri bu konuda deneyimlerini paylaşmaya hazır.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.