Cam temizliğinin püf noktası

Cam silmek çoğu kişi tarafından sevmeyerek yapılan bir temizliktir. Özellikle güneşli havalarda veya çok kirlenmiş camlarda işkence haline gelebilir. Cam silmenin püf noktaları sayesinde bu işkenceden kurtulacaksınız.

16 Mayıs 2020, Cumartesi 10:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Güneşli havalarda camların kirliliği daha çok göze çarpar. Durrum böyle olunca yaz aylarında bol bol cam temizliği yapılır. Cam temizliğinizi işkence haline gelmekten kurtarıp kolaylıkla temizleyeceğiniz püf noktalarını sizler için araştırdık. 

Gazete kağıdı

Her bez cam silmede kullanılmaz ama çoğu gazete kağıdı cam silmek için idealdir. Gazete kağıdının baskısında kullanılan mürekkep yoğun miktarda kurşun içerdiği için camlarınızı parlak bir görünüme ulaştırır. Ancak bu yöntemi uygularken gazete kağıdını beyaz cam kenarlarında kullanmaktan kaçınmanız gerekiyor. Yoksa gazete içindeki mürekkep camlarınızın beyaz kısımlarda lekelenme yapabilir.

Şampuan

Şampuan

Cam silme suyuna şampuan koyarak camlarınızın pırıl pırıl olmasını sağlayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Cam silme suyuna koyduğunuz şampuanın kremli şampuan olmaması gerekir. Leke bırakmaması için şampuanı birkaç damla kullanmanız yeterli olacak. Birkaç damlanın yarattığı farka inanamayacaksınız.


Gül suyu

Gül suyu

Gül suyunun içinde bulunan uçucu alkol dolayısıyla suyla iyice birleştiği zaman çabuk kuruma özelliği ortaya çıkar. Aynı zamanda gül suyu tüm cama yayılacağı için camınızın ve odanızın mis gibi kokmasını sağlayabilirsiniz.


Sirke'nin gücü

Sirke'nin gücü

Doğal ve zararsız ürünler kullanmayı tercih edenlerdenseniz cam temizliğiniz de sirke en büyük yardımcınız olacak. Sirke, içeriğindeki asetik asit sayesinde oldukça güçlü bir dezenfektan olarak biliniyor. Cam suyunun içerisine biraz yumuşatıcı biraz da sirke koyarak camlarınızın daha temiz ve uzun süre toz tutmasını bir nebze olsa engelleyerek azaltmış olacaksınız. Ayrıca sirke leke tutmaz ve oluşmuş lekeleri kolayca çıkartır. Sirkeyi çamaşır suyu gibi ağır kimyasallarla karıştırmaktan kaçının. Cildinize, gözünüze ve solunum yollarınıza zarar verebilirsiniz.


Diş fırçası

Diş fırçası

Camlardan en zor temizlenen alanlar pervazlar olur. Burada size kolaylık sağlayacak olan eski bir diş fırçasını kullanmanız. Önce bir bez yardımıyla pervazlardaki kirin kabasını alın. Daha sonra üzerine karbonat dökün. Karbonatın üzerine de beyaz sirkeyi ekledikten sonra kirler köpürerek çıkmaya başlayacak. Eski bir diş fırçasıyla yardımıyla pervazları güzelce ovun. Eğer yapabiliyorsanız durulamayı su ile yapın. Bu yöntem ile pervazlar ilk günkü gibi bembeyaz olacaktır.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Hem ucuz, hem çevre dostu: Kendi temizlik malzemeni kendin yap