Çam terebentin yağı nedir? Çam terebentin yağının faydaları

Çam terebentin yağı ne işe yarar? Uzun zamandır ismini sık sık duyduğumuz çam terebentin yağı kullananlar, gördüğü faydalardan oldukça memnun. Çam terebentin yağının saça faydaları daha çok bilinse de, çam terebentin yağının cilde faydaları da göz ardı edilemez. Peki çam terebentin yağı nasıl kullanılır?

07 Ağustos 2020, Cuma 10:53 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Çam terebentin nedir?

Çam terebentin nedir?

Terebentin aslında çam ağacının reçinesidir. Ağaçtan buhar distilasyon yani ayırma yöntemi ile elde edilen çam terebentin içeriğinde kokofan; piren ve reçine asidi bulunan, yağ/esanstır. Renksiz bir yapısı, yakıcı ama hoş bir kokuya sahiptir. Çam terebentin yağı ile çam terebentin esansı arasındaki fark ise; çam terebentin yağının çam ağacı gövdesinden süzülen baldan elde edilmesi; esansının ise; çam ağacının dikenlerinden elde ediliyor olmasıdır. Görüldüğü gibi ortak noktaları çam ağacından elde ediliyor olmalarıdır.

Kılcal damarları uyarır

Kılcal damarları uyarır

Çam terebentin yağı faydaları içinde en önemlisi kılcal damarları uyarıp saç köklerinizi beslerken, saçlarınızın hızlı uzamalarına da yardımcı olur. Saçlarınızın yavaş uzamasından şikâyetçiyseniz bu yağ ile hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz.

Antiseptik

Antiseptik

Çam terebentin yağının güçlü bir antioksidan ve antiseptik etkisine sahip olması onu saç köklerini besleyen, yeni saç oluşumunu destekleyen ve saç dökülmesi sorununu kısa sürede çözen bir yağ haline getirmektedir. 

Banyo suyuna katın

Banyo suyuna katın

Ferahlatıcı ve sakinleştirici kokusu ile, stresli günlerde duş alırken banyo suyuna katabilirsiniz. Havayla temas eden çam terebentin yağı etrafa yayılarak strenizi yok edecektir.

Kırışıklık düşmanı

Kırışıklık düşmanı

Cilt maskelerinde kullandığınızda, kırışıklık önleyici rolünü görebilirsiniz. Özellikle dudak ve göz kenarlarında oluşacak kırışıklıkları çam terebentin yağı ile önleyebilirsiniz.

Kepeklenmeye bire bir

Kepeklenmeye bire bir

Kadın ve erkeklerde sıkça karşılaşılan kepeklenme problemlerini de çam terebentin yağı ile ortadan kaldırmanız mümkündür. Saç diplerinizin nem dengesini korur ve dökülmeleri engeller.


Sakal çıkarır

Sakal çıkarır

Erkekleri rahatsız eden sakalda seyrelme sorununu da çözmek için doğru yerdesiniz. Çam terebentin sakal dökülmesinde ve seyrelmesinde etkilidir. Çam terebentin ve badem yağı ile bir karışım yaparak sakalınıza uygulayabilirsiniz. Kıl köklerini güçlendirecek ve dökülmeyi önleyecektir.

Saç maskesi

Saç maskesi

Saçlarınıza düzenli aralıklarla maske ile bakım yapıyorsanız, bu yazımızdan sonra malzemelerinize çam terebentin yağı da eşlik edecektir. Dilerseniz saçınızı ikiye ayırın ve saç uçlarınıza yedirecek şekilde 5 damla kullanın. Farklı yağlar ile kullanmak istediğinizde ise maskenizin içerisine 8 veya 9 damla ekleyin. Eğer “Çam terebentin direk saça sürülür mü?” diye bir endişeniz varsa, içiniz rahat olabilir. Doğrudan saçınıza uygulayabilirsiniz. Çam terebentin maskesi saçınıza ve cildinize sağlık katacaktır.

Şampuana katın

Şampuana katın

Çam terebentin yağı çok güçlü bir içeriğe sahip olduğu için saç bakımında kullanılacaksa direk olarak saf halde saç derisine sürülmesi önerilmez. Bu sebeple çam terebentin yağının saç bakımı için şampuanın içine damlatılarak şampuanla karıştırılıp kullanılması gerekir. Bunun için de 200 mililitre şampuanın içine yaklaşık olarak 20- 25 damla çam terebentin yağı damlatılması yeterli olur.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Erkeklerde saç dökülmesinin 7 belirgin nedeni