Çamaşırlarınızı sirkeyle yıkayın çünkü...

Çamaşırlarımızı yumuşatıcı ekleyerek yıkadığımızda çok daha hoş kokulu ve yumuşak oldukları bir gerçek. Özellikle yeni yıkadığınız çarşaflara kullandığınız yumuşatıcıların kokusuyla uyumanız size keyif veriyor olabilir. Ancak doğal bir ürün olan sirkeyi de aynı amaçla kullanabilirsiniz...

25 Şubat 2019, Pazartesi 11:28 Son Güncelleme:
A A

Bu tarz temizlik ürünlerin içerisinde kimyasal olduğu için kıyafetleriniz ve çarşaflarınız yumuşacık olur. Ancak toz deterjan ve yumuşatıcı yokken insanlar kıyafetlerini nasıl yıkıyorlardı? Bu sorunun cevabını bilmek zor görünüyor olabilir ancak yanıtı sirkeden geçiyor.


Eski insanlar yumuşatıcı yerine sirke kullanıyordu ve en az yumuşatıcı kadar verim alıyorlardı. Çünkü yumuşatıcılarda bulunan kimyasallar, kumaşın esnekliğini bozuyor ve içine zararlı kimyasal işlenmesine neden olabiliyor.

KIYAFETLERİNİZE VE ÇARŞAFLARINIZA ZARAR VERMİYOR

KIYAFETLERİNİZE VE ÇARŞAFLARINIZA ZARAR VERMİYOR


Özellikle beyaz sirke, yumuşatıcının bütün olumlu etkilerini gösteriyor ve kıyafetlerinize ya da çarşaflarınıza zarar vermiyor. Bu noktada sirke hem çamaşırlarınız hem de çamaşır makineniz için etkili bir üründür.

KÖTÜ KOKULARI YOK EDİYOR

KÖTÜ KOKULARI YOK EDİYOR


Sirke, bakterilerin neden olduğu kötü kokuların önüne geçiyor. Maliyet bakımından da ucuz olan sirkenin yanında lavanta yağı gibi yağları da ekleyerek çamaşırlarınızın güzel kokmasını sağlayabilirsiniz.

SİRKEYİ NASIL KULLANMALISINIZ?

SİRKEYİ NASIL KULLANMALISINIZ?


-Huni yardımıyla sirkeyi, sprey şişesine dökün.

-Her bir bardak sirke için 10-15 damla uçucu yağ kullanın (mesela lavanta yağı).

-Sprey şişesini iyice çalkalayın.

-Çamaşırlarınızı yıkamadan önce üstlerine püskürtün.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Alüminyum folyonun kullanım alanları