Çamur selinden mucizevi kurtuluş

Güney Amerika ülkesi Peru’da yoğun yağmurların yol açtığı seller ve toprak kaymalarında 48 kişi hayatını kaybetti. 32 yaşındaki bir kadının, çamur selinde kapılmış odun ve tahtaların altından çıkıp yaşama tutunma anını gösteren video büyük ses getirdi

17 Mart 2017, Cuma 11:07
A A
Çamur selinden mucizevi kurtuluş
Güney Amerika ülkesi Peru, günlerdir sel ve heyelanlarla boğuşuyor. En az 48 kişinin can verdiği belirtiliyor. Yollar çöktü, okullar ve evler metrelerce su altında kaldı. Binlerce Perulu evini veya araçlarını kaybetti. Aşırı yağışlar nedeniyle 8 bin ev hasar gördü.
 

FELAKETİN EN ÇARPICI GÖRÜNTÜSÜ


Sel sularının önüne kattığı her şeyi sürüklediği ülkede, birçok insandan da haber alınamıyor. 60 binden fazla insanın evini terk etmek zorunda kaldığı Peru'daki felaketin en çarpıcı görüntüsü ise, başkent Lima'ya 40 kilometre uzaklıktaki gecekondu mahallesi Punta Hermosa'dan geldi. 32 yaşındaki Evangelina Chamorro Diaz'ın çamur selinden kurtulma anı, dünyada ses getirdi. Dev akıntı yalnızca insanları değil, hayvanları da önüne katıp sürüklüyor.


 

LİSELERDE YARIM METRE SU VAR


Pasifik Okyanusu kıyısındaki Nuevo Chimbote'nin belediye başkanı Valentin Fernandez, "Okullarda derslere ara verildi ancak 40 devlet lisesinde yarım metre su var. Elektriğimiz yok, içme suyumuz yok çünkü Lacramarca Nehri'ndeki içme suyu tedarik eden kanal tıkandı. Trafik de normal işlemiyor çünkü caddeler sular altında kaldı ve Chimbote dışında hiçbir yere gidemiyoruz" diyor.


 

BU YILIN BAŞINDAN BERİ YOĞUN YAĞMUR VAR


Bu yılın başından itibaren süren yoğun yağmur, ülkede büyük değişikliklere yol açtı. Güney Amerika'nın bazısındaki Peru, batıda Pasifik Okyanusu boyunca uzanırken batısında Amazon’un aşağı kısımlarındaki yağmur ormanları bulunuyor. Peru’nun orta kesiminde ise yüksekliği 6 bin metreye ulaşan And Dağları var.Seller ülkede genellikle orta ve kuzey bölgelerde ağır hasara yol açıyor. Yetkililer El Nino’daki yoğun yağışlara Doğu Pasifik’in yüzey sularının ısınmasının yol açtığını iddia ediyor.

Doğu Pasifik sularının ortalama ısının üstünde olduğu belirtildi. Sellerin And-Amazon eksenindeki bir kuraklık döneminden sonra geliyor ve ekonomik büyümeye kötü etki ediyor, gıda fiyatlarını yükseltiyor.


GEÇEN YIL 62 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ


Şu an az mevsimini yaşayan Peru'da, 2017 yılında sel ve heyelanlar 62 can kaybına yol açtı.
Sıradaki haber yükleniyor...