Canan Karatay: Çocuklarınız sizden daha kısa ömürlü olacak

51 yıllık hekim. Kalp ve iç hastalıkları profesörü. Ve doktorların ‘pop starı’. Canan Karatay, üç uluslararası kuruluştan ‘Türkiye’nin en güvenilir hekimi’ ödülünü aldı. Kitapları Harvard Üniversitesi’ne kabul edildi.Türkiye’de ise hep eleştirilerin odağında. Diyor ki; Antidepresan kullanmayın. Gidin sevgilinizle dans edin, gün batımını izleyin

07 Temmuz 2018, Cumartesi 05:00 Son Güncelleme:
A A

Ara öğünlere karşısınız, “İki öğün yenmeli” diyorsunuz...

Bunu ben demiyorum, İbni Sina diyor. “İki öğün sağlıklıdır, üçüncüsü hastalıktır” diyor. Hz. Muhammed iki öğün yerdi. Osmanlı mutfağı iki öğündür. O fazla öğünler yüzünden hastalıklar arttı. Vücuda ihtiyacı olmayan şeyleri sokuyorsunuz. Sonra onu öğütemeden yenisini sokuyorsunuz. Ne yapsın bu vücut.

Estetik cerrahı Akın Yücel, “Kadın istediği kadar zayıf olsun, spor yapsın. Eti sıkarsanız mutlaka selülit dokusunu görürsünüz. Östrojen demek selülit demektir” dedi. Sizce? Katılmıyorum. Selülit vücutta biriken yağdır. Bunu da yapan şekerdir. O zaman erkeklerin memesi, göbekleri ne? Erkeklerde de meme kanseri görüyoruz. Neden? Vücutta biriken yağ östrojen üretir. Bunun kadını erkeği yoktur.

“Şu üç şeyi mutlaka yapın” dediğiniz ne var?

Ekmek yemeyeceksiniz. Gazlı içecekler içmeyeceksiniz. Şeker kullanmayacaksınız. Sağlıklı diye acıktıkça meyve yemeyeceksiniz. Meyve hem şeker hem de tarım ilacı dolu. Hormonları alt üst eden şey tarım ilaçları.

Organik tarımla üretilen meyveleri de mi yemeyelim?

Doğal ve sağlıklı olanları tüketin ama asla ithal olmayacak. Brezilya’dan, Kanada’dan tankerlerle bir ayda gelen yiyeceklere metil bromür sıkılıyor. Ağır metal. Fare girmesin, küflenmesin diye. Onu yediğinizi bilin yani. Bromür çok tehlikeli bir kanserojen madde. Fabrikasyon unların çoğuna da ekleniyor. Tarım Bakanlığı, unlarda bromürü yasaklamalı.

Una neden bromür katılıyor?

Çünkü bromür hamurun pofuduk şekilde kabarmasını sağlıyor. Fırıncıları mutlu ediyor ama yiyeni zehirliyor.

ANTİDEPRESAN VE DOĞUM KONTROL HAPI KULLANMAYIN

ANTİDEPRESAN VE DOĞUM KONTROL HAPI KULLANMAYIN

Sizce doğum kontrol hapları ve antidepresanlar gerekli mi yoksa zararlı mı?

Çok zararlı! Doğum kontrol hapı, menopozda kullanılan hormonal haplar ve antidepresanlar, hepsi yan etkileriyle değişik hastalıklara sebep olabiliyor. Menopozdaki kadınlara sürekli hormon tedavisi veriliyor. Bu haplar, uzun vadede kalp hastalığına, rahim ve meme kanserine yol açıyor. Bunlar ilaç firmalarının ticari oyunundan başka bir şey değil.

Peki, doğal antidepresan var mı?

Tabii ki. Gidin sevgilinizle dans edin. Sevdiğiniz müziği dinleyin. Deniz kenarında oturup gün batımını izleyin. Dağlara tırmanın. Vücut endorfin salgılar. Bu da mutluluk hormonunun üretilmesine yol açar.

EVİM YOK, ARABAM YOK, BULAŞIK MAKİNEM BİLE YOK

EVİM YOK, ARABAM YOK, BULAŞIK MAKİNEM BİLE YOK

Halk arasında, “Her hastalığın temeli üzüntü” inanışı yaygın. Ruh ve beden sağlığı gerçekten bütün mü? Kesinlikle. Çünkü vücutta tek dolaşım var. O ayrı bu ayrı değil. Beyninizle, gözünüzle, böbreklerinizle, memenizle her şeyinizle bir bütün bu. Ve hepsinin dengeli bir şekilde interaktif olarak birbiriyle uyum içinde çalışması gerekiyor.

Başarılı bir hekimsiniz. Aynı zamanda da pop star gibi ilgi görüyorsunuz.

Ben halk çocuğuyum. Anadolu insanını çok seviyorum ve hep onların iyiliği için konuşuyorum. Kendi çıkarım için bir şey yaptığım yok. Ondandır herhalde.

Gittiğiniz konferanslardan para almıyormuşsunuz. Ya televizyondan?

Hiçbir kanaldan tek kuruş almıyorum. Özgürüm, o yüzden rahat konuşabiliyorum! 75 yaşındayım. Para umurumda değil. Moda’da annemden kalma bir evde oturuyorum. Arabam yok. Evimde bulaşık makinesi dahi yok!

Bu zamanda bulaşık makinesi olmadan nasıl oluyor?

Fevkalade oluyor. Bakın, Allah bana 10 parmak vermiş kullanayım diye. Suyla oynamayı da severim zaten.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Sibel Can'a albüm için hücre dopingi (Benden Duymuş Olmayın)