Canan'ı öldüren kurşun askerin silahından

Canan'ı öldüren kurşun askerin silahından

Bir albay, bir astsubay bir subay ve iki er hakkında 2 ila 6 yıl arasında değişen oranlarda hapis cezası isteniyor

06 Aralık 2010, Pazartesi 09:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Van'ın Kurubaş köyünde dedesinin mezarını ziyarete giderken köy yakınındaki Hacı Bekir kışlasından geldiği iddia edilen kurşunla hayatını yitiren 16 yaşındaki Canan Saldık'ın ölüm nedeni belirlendi. Yapılan soruşturma kapsamında Canan'a isabet eden kurşunun asker silahından çıktığı belirtildi.

Olay, 21 Temmuz 2010 tarihinde Van merkeze bağlı Kurubaş köyünde saat 16.00 sıralarında meydana gelmişti. Annesi ve kardeşleriyle birlikte Kurubaş köyündeki teyzesinin evine giden 16 yaşındaki C.S, bir süre bahçede oturup ailesi ile zaman geçirdikten sonra dedesinin mezarını ziyaret etmek istedi.

AMELİYATA ALINDI AMA...

Kucağındaki kardeşi ile birlikte ayağa kalkmak isteyen C.S, ensesinin sağ bölümüne isabet eden kurşunla yere yağıldı. Annesi, teyzesi ve yakında bulunan dayısı tarafından Van İpekyolu Devlet Hastanesi'ne buradandan da Yüzüncü Yıl Üniversitesi'ne kaldırılmıştı. Hastanede ameliyata alınan C.S, hayatını kaybetmişti. Olay üzerine Van Cumhuriyet Başsavcılığı ve Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığı tarafından gerekli soruşturma başlatılmıştı.

Otopsi tutanağında Canan'ın ölümüne beynine isabet eden 3,2 cm uzunluğunda mermi çekirdeğinin neden olduğu belirtilmişti. Canan'a isabet eden kurşunun yanı sıra bir başka kurşun da olay yerinin yaklaşık 500 metre uzağında bulunan Eyüp Ürk isimli bir köylünün camına isabet etmişti.

BU ALAN, TALİME UYGUN DEĞİL

Olayın ardından Van Askeri Mahkemesi'nde açılan davada bir albay, bir astsubay bir subay ve iki er hakkında 2 ila 6 yıl arasında değişen oranlarda hapis cezası isteniyor. Dava dosyasındaki bilirkişi raporunda Canan'ı öldüren kurşunların hareketli zırhlı aracın üzerinden atıldığı tespit edilirken, atış alanının bu tarz eğitim atışlarına uygun olmadığı belirtildi.

Dava dosyasındaki rapora göre Canan haraketli zırhlı aracın üzerinden açılan ateşle öldürüldüğü tespit edilirken, zırhlı araçtan ateş etme eğitimi verilen atış alanının bu eğitime uygun olmadığı ifade edildi. Olayla ilgili yargılanan 5 asker hakkında 'Görevi kötüye kullanma' ve 'görevi ihmalden ölüme sebebiyet verme' suçlarından 2 ila 6 yıl arasında hapis cezası isteniyor. Görülen davada kurşunu atan 2 asker önce tutuklandı, ardından asker olmaları nedeniyle tutuksuz yargılanmalarına karar verildi.

Saldık ailesinin avukatları İsmail Say ve Mehmet Ali Şen olayda birçok ihmalin olduğunu ifade ederek bu ihmallerin dava dosyasındaki raporlara da yansıdığını kaydetti. Avukatlar Van Askeri Mahkemesi'nde görülen davanın karar aşamasında olduğunu da söyledi.

Murat ÇAĞLAR / VAN / DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika: Sokağa çıkma yasağı açıklaması! İçişleri Bakanlığı duyurdu...