Çankaya Köşkü'nden yalanlama!

Çankaya Köşkü'nden yalanlama!

19 Kasım 2009, Perşembe 13:28
A A

Cumhurbaşkanlığı bugün bir gazetede yer alan “Huber Köşkü’ne 6.4 milyonluk mobilya” başlıklı haberle ilgili  yazılı bir açıklama yaptı.  Açıklamada, restorasyon yapılan Köşk’ün Huber değil Cumhurbaşkanlığı Konutu olduğu belirtilerek, haberde yer alan bina ve harcama konularına ilişkin iddiaların ‘gerçeği yansıtmadığı’ kaydedildi. Açıklama şöyle:

“Daha önce de çeşitli vesilelerle kamuoyuna duyurulduğu gibi, geçen zaman içerisinde Cumhurbaşkanlığı hizmet binalarında ve köşklerinde onarım, yenileme ve tefriş yapılması gerekliliği doğmuştur. Ortalama olarak yedi sekiz yılda bir elden geçirilmesi gereken söz konusu binaların bakım ve onarım çalışmalarının yapılmamasının, ileride maliyeti çok daha yüksek olacaktır.

Cumhurbaşkanlığının yerleşkelerinde bu amaçla başlatılan çalışmalar, şeffaflık ilkesine uygun olarak bu yıl da belirli bir plan dahilinde devam ettirilmektedir.

Bu kapsamda Cumhurbaşkanlığı Tarabya Yerleşkesinde tadilat ve dekorasyon işlerine ilişkin ihale, 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 21. maddesine dayanılarak yapılmış ve davet edilen beş firma arasından anılan firmanın teklifi, ekonomik açıdan en avantajlı teklif olarak değerlendirilmiştir.

Anılan haberde iddia edilenin aksine, ihaleye konu olan yer Huber Köşkü değil, aynı yerleşkede bulunan ve 2000 yılında yapımı tamamlanan Cumhurbaşkanlığı Konutudur. Huber Köşkünde haberde iddia edildiği gibi bir onarım ve dekorasyon yapılmamıştır. Yine, iddiaların aksine haberde belirtilen bedel, mobilya alımına değil, inşaat, tadilat ve dekorasyon işlerine ilişkin olup bunun yaklaşık yüzde sekseni inşaat ve tadilat (duvar ve söküm, beton, kalıp, demir, çatı örtüsü metal, ahşap doğrama işleri gibi) yüzde yirmisi ise mobilya ve dekorasyon işlerine ayrılmıştır.

Bu sebeple, haberde ihale konusu olduğu belirtilen bina ve harcama konularına ilişkin iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.

Diğer taraftan, firmanın uzmanlık konularının, kral ve şeyhlerin saraylarına özel mobilyalar tasarladığı belirtilerek vurgulanması, kamuoyunda belirli bir yönde kanaat oluşturmaya ve kamuoyunu yanıltmaya yönelik bir yaklaşım olarak değerlendirilmiştir.

Konunun gerçekle bağdaşmayan iddialarla başka yönlere çekilmesi üzüntüyle karşılanmıştır.”

6.4 MİLYON LİRALIK MOBİLYA

Habertürk gazetesi bugün manşetine taşıdığı haberde, Cumhurbaşkanı Gül'ün resmi ikametgâhı olan köşkün dekorasyonu için ilansız ihaleye çıkıldığını, İhaleyi Ümit -Bahar Yorgancıoğlu 'na ait Dorya Dekorasyon firmasının 6.44 milyon TL'ye aldığı iddia edilmişti. Haberde, Köşk için el yapımı özel mobilyaların tasarlanacağı, ithal duvar kâğıtlarının kullanılacağı ifade edilmişti.

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.