Çankaya'ya bin kişilik gençlik merkezi

Çankaya'ya bin kişilik gençlik merkezi

Çankaya'ya bin kişilik gençlik merkezi

02 Ocak 2020, Perşembe 14:24 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

ANKARA, (DHA)- ÇANKAYA Belediyesi'nin 22 bin 600 metrekarelik alanı kapsayacak olan bin kişilik '19 Mayıs Gençlik Merkezi' inşaatı çalışmalarına başlandı.
19 Mayıs Gençlik Merkezi, bin kişilik 7 gün 24 saat açık kütüphanesi, bilim, kültür, sanat, edebiyat, yabancı dil, spor, teknoloji, iletişim, üretim, istihdam gibi çok çeşitli alanlarda gençlere hizmet verecek. Önümüzdeki yıl hizmete girmesi planlanan gençlik merkezi ile ilgili bilgi veren Çankaya Belediye Başkanı Başkan Taşdelen, Ankaralı gençler için gençlere tam donanımlı bir tesisi hizmete açacaklarını söyledi. Gençlerin özellikle eğitim, kültür ve sanat mekânı ihtiyacına cevap verecek merkezde bin kişilik dev bir kütüphanenin bulunacağını kaydeden Taşdelen, "İkinci dönemde en önemli projelerimizden biri olan 19 Mayıs Gençlik Merkezi, bilim, kültür, sanat, edebiyat, yabancı dil, spor, teknoloji, iletişim, üretim, istihdam gibi çok çeşitli alan çalışmaları ile Türkiye'deki gençlik çalışmalarının da merkezi olacak. 22 bin 600 metrekarelik alanda ülkemize örnek bir gençlik merkezi kuruyoruz Genç arkadaşlarımıza yönelik meslek edindirme kurslarıyla istihdam edilmelerine olanak sağlayacağız. Merkez, gençlerin kendini ifade edeceği ve geleceklerini inşa edecekleri profesyonel destek sunulacak bir alan olacak. İnternet hizmeti de kesintisiz ve ücretsiz olarak verilecek. Merkezimizde kurulacak diş ünitesinde de doktorlarımız ücretsiz hizmet verecek" dedi.
GENÇ KAFE İSTİHDAM FIRSATI SUNACAK
100’er kişilik 4 sinema salonu, 250 kişi kapasiteli tiyatro sahnesi, 24 saat açık bin kişilik kütüphane, üniversite sınavına hazırlanan gençlere ve tüm gençliğe rehberlik hizmeti verecek Kariyer Merkezi bulunacak. Ayrıca bünyesinde gençlerin yarı zamanlı çalışarak istihdam edileceği Genç Kafe’nin yanı sıra seramik üretim, spor, sanat, dil, edebiyat, basın yayın, teknoloji alanlarında atölye çalışmaları da yer alacak. Gençlerle, alanları bilen üniversite toplulukları ve danışman hocalarla birlikte organize edilecek atölye çalışmaları birçok alanı kapsayacak. Sinema, tiyatro, edebiyat, müzik, resim, seramik, yabancı dil alanlarına ilave olarak spor alanlarında satranç, go, bilardo, masa tenisi, dart, parkur, e-spor gibi birçok alanda faaliyetler yürütülecek. Bu alanlar ayrıca eğitim faaliyetleri ve turnuvalara dönük çalışmaları da kapsayacak.
GENÇ KART UYGULAMASI DA HAYATA GEÇECEKGenç Kart uygulaması da bu merkezle birlikte yaşama geçecek. Gençler, Merkez’deki hizmetlerden Genç Kartla ücretsiz ve düşük bedellerle faydalanacak. Kafedeki fiyatlar da bütçelerine uygun olacak. Genç Kart ayrıca gençlere kitap, kırtasiye, market, dil ve eğitim kursları gibi birçok alanda indirimler sunacak.
PROJELERLE ULUSLARARASI VİZYON
50’nin üzerinde bağımsız bölüme sahip olacak Merkezde; gençliğin ulusal, uluslararası gençlik örgütleriyle temasını sağlayacak, öğrenci değişim programına dair çalışmalar yürütülecek ofisin yanında, projelendirme ve girişimcilik ofisi de yer alacak. Proje ve girişimcilik ofisinde, verilecek eğitimlerin yanında farklı fikir ve projelerin geliştirilerek patentinin alınması, Avrupa Birliği, KOSGEB gibi hibe ve destek programlarına dönüşmesi sağlanarak kişisel gelişim ve istihdama olanak sağlanmış olacak.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Başkan Taşdelen'den yeni yıl mesajı