Cansuyuna 100 bin başvuru

Sanayi Bakanı Nihat Ergün, 2.5 milyar liralık KOSGEB desteği için 100 binin üzerinde işletmenin başvurduğunu söyledi. Kredilerin ödenmeye başladığını belirten Ergün, “Hedeflenen 2.5 milyar liralık hacim 21 günde aşıldı” dedi

28 Kasım 2009, Cumartesi 05:00
A A

KREDİ ÖDEMELERİ BAŞLADI

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) aracılığıyla esnaf ve sanatkarlarla küçük ve orta boy işletmelere (KOBİ) yönelik başlattığı ‘2.5 milyar TL’lik Yeni Destek Kredisi’ programına 100 binin üzerinde işletme başvurdu. Başvuruları 4 Kasım’da başlayan program kapsamında işlemleri tamamlanan işletmeler kredilerini bayramdan önce almaya başladı.

HEDEF 21 GÜNDE AŞILDI

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, hedeflenen 2.5 milyar liralık hacmin 21 günde aşıldığını vurguladı. Yoğun talep nedeniyle, asıl listede yer alıp da krediye hak kazanamayan ya da krediyi kullanmayan işletmelerin yerine 15 bin adet yedek başvuru alınacağını belirten Ergün, “Kullanım koşullarında kadınlar lehine istisnaların bulunduğu programa, 8 bin 352 kadın girişimci başvurdu” dedi.

ÜST LİMİT 25 BİN LİRA

Program çerçevesinde, gerekli şartları taşıyan esnaf ve sanatkarlarla KOBİ’ler, ilk 3 ayı ödemesiz, geri kalanı taksitler halinde toplam 15 ay vadeli 25 bin lira üst limitli kredi kullanacaklar. Nihat Ergün, başvuru incelemesinin KOSGEB tarafından tamamlanarak, dosyaların ilgili bankalara gönderildiğini ve işlemleri biten işletmelerin bayram öncesi kredilerini almaya başladıklarını dile getirdi.

FAİZE KOSGEB DESTEĞİ

Nihat Ergün programla ilgili şöyle konuştu: “Kadın girişimci için kredi üst limiti 30 bin lira. Kredi faiz veya kâr payı tutarının yüzde 25’i işletmeler tarafından taksitler halinde, kalan yüzde 75’i ise KOSGEB tarafından karşılanacak. 25 bin TL üst limitten kredi kullanıldığında, 15 ay vadeli kredinin KOSGEB tarafından ödenen peşin faiz tutarı bin 836 lira, işletmenin ödeyeceği faiz tutarı ise toplam 612 lira.”

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.