Çapa Tıp Fakültesi Dekanı Tükek: İstanbul'da salgın yeniden başladı, ağırlık gençler

Prof. Dr. Tufan Tükek, Çapa'daki fakülte hastanesinde 530 testin 81'inin pozitif çıktığını belirterek "Pozitiflik oranı %15'i geçti. Bugünden artık salgının İstanbul için yeniden başladığını söyleyebiliriz. Ağırlıklı gençler ve maalesef zatürre oranı yüksek" dedi.

15 Eylül 2020, Salı 09:38 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 14 Eylül 2020 günlük corona virüs tablosunu açıkladı. Türkiye'de son 24 saatte 112 bin 563 Covid-19 testi yapıldı, bin 716 kişiye hastalık tanısı konuldu. Son 24 saatte 63 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti, ağır hasta sayısı bin 301 oldu. Rakamlar artarken İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek'ten kritik bir açıklama geldi.

Türkiye'de son 24 saatte Kovid-19 nedeniyle 63 kişi yaşamını yitirdi. Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu, "covid19.saglik.gov.tr" adresinden paylaşıldı.

Güncel verilere göre, bugün 112 bin 563 test yapıldı, 1716 kişide Kovid-19 tespit edildi. Son 24 saatte 63 hasta vefat etti, 1225 kişi iyileşti. Kovid-19 tedavisi tamamlananların sayısı 260 bin 58'e çıktı.


Toplam test sayısı 8 milyon 632 bin 123, vaka sayısı 292 bin 878, vefat sayısı 7 bin 119 olarak kayıtlara geçti. Aktif hasta sayısı 25 bin 701, ağır hasta sayısı 1301, hastalarda zatürre oranı ise yüzde 7,1 oldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı değerlendirmede, "Hastalığın bulaşma hızında tespit edilmiş bir yavaşlama yok. Bugün hastalığa yakalanan 1716 yeni hastamız var. Kayıplarımızın sayısı 60'tan fazla. Tek tek mücadele edemeyiz ama birlikte galip gelebiliriz. Birlikte tedbirlere uyalım." ifadelerini kullandı.


Salgın yeniden başladı

Salgın yeniden başladı

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, Çapa'daki fakülte hastanesinde 530 testin 81'inin pozitif çıktığını belirterek "Pozitiflik oranı %15'i geçti. Bugünden artık salgının İstanbul için yeniden başladığını söyleyebiliriz. Ağırlıklı gençler ve maalesef zatürre oranı yüksek" açıklamasını yaptı

Tükek, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Moral bozmak için değil tedbir alın diye yazıyorum. Yoksa herkes üzülecek" uyarısında bulundu.

Tükek, "İngiltere, Fransa, İspanya halkın kurallara en az uyduğu ülkeler. Sonuç, 10 binden fazla günlük hasta sayısı.

Sağlık sistemimiz çok iyi ama halk olarak yapmamız gerekenler var. Sağlık Bakanlığımızın ve bilim insanlarımızın önerilerini dikkate alalım." mesajını paylaştı.İstanbul'da mesai saatlerine corona ayarı

İstanbul'da mesai saatlerine corona ayarı

İstanbul’da toplu taşıma ‘normal’ kalabalığına dönünce kademeli mesai gündeme geldi. Toplu Ulaşım Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, valilikte yapılan toplantıyı aktarırken hem kamu hem özel sektörde mesai saatlerinin 07.00, 08.00, 09.00 ve 10.00 olarak kademelendirilebileceğini söyledi.


Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan geçen hafta kabine toplantısı sonrasında, salgınla mücadele kapsamında toplu ulaşım araçlarında ayakta yolcu taşınmasının yasaklandığını duyurmuştu. Ardından da Ankara’da mesai saatleri kademelendirilmişti. Başkentteki kademelendirilmiş mesai uygulaması İstanbul için de gündeme geldi.

Toplu Ulaşım Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, bu yöndeki çalışmaları şöyle anlattı:

Özel sektör ve kamuyu beraber kapsamalı

Özel sektör ve kamuyu beraber kapsamalı

“Nisan, mayıs, haziran ayında yaptığımız çalışmalarda normalde 9 milyon olan yolcu sayısı, 900 bine düştü. Geçen hafta itibarıyla toplu ulaşım yolculukları 4 milyon 200 bin civarında gerçekleşti. Bir kademelendirilme yapılacaksa özel sektör ve kamuyu beraber kapsamalı. Yoksa sonuç başarılı olmaz.

İstanbul Valiliği tarafından konuya ilişkin çalışmalar sürüyor. Toplu ulaşımdan İstanbul Büyükşehir Belediyesi sorumlu. Valilik İBB ile perşembe günü toplantı yaptı. Birlikte çalışma gerçekleştirilecek. Valilik özel sektör için sanayi odalarıyla, özel sektör temsilcileriyle görüşerek buna göre mesaiyi kademelendirecek.


Kapasite yetmiyor

Kapasite yetmiyor

Mevcut normale geldiğimiz zaman ve bugünkü haliyle yoğun saatlerdeki yolculukları karşılamaya kapasite yetmiyor. Talebi düşürmek için mesainin kademelendirilmesi çok önemli. Cumhurbaşkanımızın açıklamasıyla beraber hayat buluyor. Bu hafta içerisinde tahmin ediyorum ki Valimiz sonuçları kamuoyuyla paylaşacak. Mesailer 4 gruba ayrılsa ve sabah 07.00, 08.00, 09.00 ve 10.00’da başlayan gruplar olursa sabah ve akşam yolculuk eden 50-55 binlik rakamlar en az 20 bine düşer. Bu sayede sosyal mesafe ayarlanır, risk azaltılır.”


Vali: Yakında paylaşacağız

Vali: Yakında paylaşacağız

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, kademeli mesaiyle ilgili açıklamasında, “Mesai saatlerinde, sadece beyaz ve mavi yakalılar değil, sadece kamu değil, hep beraber aynı ulaşım araçlarını en verimli ama sağlığımızla ilgili bize sıkıntı yaratmayacak şekilde nasıl kullanacaksak bunun üzerinde duruyoruz. Yakın zamanda bunu paylaşacağız” dedi.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ordu'daki temizlik işçileri topladıkları çöplerle yazdı: Atma daa!