Çapa ve Cerrahpaşa yenileniyor

Depreme dayanıklı olmadığı için 'kentsel dönüşüm' kapsamında yıkılıp yeniden yapılması planlanan İstanbul Üniversitesi'ne bağlı iki fakültenin binalarının yenilenmesine başlandı. 1 milyar dolarlık dönüşümün uygulama projesi maliyeti ise 28 milyon lira

06 Aralık 2014, Cumartesi 17:45
A A
Çapa ve Cerrahpaşa yenileniyor

Cerrahpaşa ve İstanbul Tıp fakültelerinin yeniden inşa edilmesi için ilk somut adım atıldı. Kentsel dönüşüm kapsamında yıkılıp yeniden yapılması planlanan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ile İstanbul Tıp Fakültesi'nin uygulama projesi ihalesi sonuçlandı. Sabah'tan Zeynel Yaman'ın haberine göre; 24 Eylül tarihinde yapılan proje ihalesi 28 milyon 383 bin liralık teklif veren firmaya kaldı.

Yıllık iki buçuk milyon kişiyi tedavi ederek İstanbul'daki hasta sayısının yüzde 12'sine hizmet veren fakültelerin binaları yıkılacak. Helikopter pistinin bulunacağı yeni binalar köprü sistemi ile birbirine bağlanacak ve kampüslerde 3 bin araçlık otopark olacak. Misafirhane restoran ve kreş bulunacak kampüsler tıbbi atıktan kendi elektriğini üretecek. Kampüslerde daha kaliteli eğitim için derslik ve laboratuvar sayısı artacak.

Yeni Cerrahpaşa ve İstanbul Tıp Fakültesi projesi kapsamında 290 amfi, 105 laboratuvar, 168 poliklinik ile 46 adet ameliyathane yapılacak. Mevcut kapalı alan yüzde 222 artarak 477 bin 70 metrekareden, 1 milyon 60 bin 210 metrekareye yükselecek. Toplam 1 milyar dolara mal olacak dönüşümün 5 yılda tamamlanması bekleniyor. Fakülteler tam teşekküllü birer 'sağlık kampüsü' haline getirilecek.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.