Çatalca’da dere taştı, evler sular altında kaldı

İstanbul Çatalca’da sağanak yağış nedeniyle Karamandere Deresi’nin taşması sonucu bir mahallenin yolu ulaşıma kapandı. Ekiplerin çalışma sonrası açılan yol tekrar ulaşıma açılırken, çok sayıda ev, ahır ve çiftlik sular altında kaldı

A A
Çatalca’da dere taştı, evler sular altında kaldı
Şiddetli sağanak yağış nedeniyle Karamandere Dere deresinin taşması sonucu Çatalca Karamandere Mahallesi yolu ulaşıma kapandı. Ekiplerin, saatler süren çalışmaları neticesinde kapanan mahallenin yolu tekrar ulaşıma açıldı. Çok sayıda ev, ahır ve çiftlik sular altında kaldı. Taşan dere nedeniyle çok sayıda mahalle sakinleri de evlerinde mahsur kaldı. Mahallede can kaybı ve yaralanma yaşanmazken bazı hayvanlar telef oldu ve birçok alanda maddi hasar meydana geldi.

YOLDA MAHSUR KALDILAR


Gün içerisinde Çatalca ise metrekareye 107 kilogram yağış düştüğü öğrenildi. Yükselen dere suları nedeniyle birçok vatandaşta araçları içerisinde de yolda mahsur kaldı. İşçileri taşıyan servis ise bir traktör yardımı ile çekildi.


TAHLİYE ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR


Avrupa Yakası Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü, 5’nci Bölge Müdür Yardımcısı Salih Mazlum, Karayolları Genel Müdür Yardımcısı Çatalca genelinde etkili olduğunu ifade ederek, “Öğlen saatlerinden itibaren Çatalca’nın özellikle Karadeniz’e kıyısı olan Yalıköy, Karacaköy Belgrad, Ormanlı ve daha sonra Karamandere’de etkili oldu. Bölgemizde yaklaşık metrekareye 115 kilogram yağış düştü. Yağışın fazla olması sebebiyle dereler taştı. Taşan dereler sonucu 3 tane köy yolumuz ulaşıma kapandı. Bunlar, Karacaköy Karamandere Yolu, Karacaköy Belgrad Yolu, Karacaköy Belgrad Yolu. Biz de vatandaşlar ile irtibat halinde oldu. Şu anda herhangi bir sıkıntımız yok. Karamandereyiz şu anda. Yaşlı bir çiftimiz vardı. Su seviyemiz yükselince evlerinde mahsur kalmışlardı. Onları da köylülerimizin desteği ile kurtardık. Sular yavaş yavaş çekilmeye başladı. Yaklaşık 13 kişiye ulaştık. Su tahliye çalışmalarımız devam ediyor. Sabaha kadar ekiplerimizle nöbet halinde olacağız” dedi.

Mal kayıpların çok olduğunu söyleyen Karamandere Mahallesi Muhtarı Selda Şimşek ise, “ İtfaiye gelene kadar vatandaşları traktör ile kurtardık. Köyümüzün bir girişi var köprü orası da sel suları nedeniyle kapanmıştı oradan giriş yapamadılar” diye konuştu.

Bir diğer vatandaş ise daha önce bu kadar çok sel suları geldiğini görmedikleri ifade etti.

Öte yandan bölgede tahliye çalışmaları da devam ettiği öğrenildi.


İBB BAŞKANI MEVLÜT UYSAL'DAN YAĞIŞ AÇIKLAMASI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Afet Koordinasyon Merkezi(AKOM)'daki çalışmaları yerinde denetledi.

Uysal burada yaptığı açıklamada, "Çatalca'da 4 köyümüzde 23 ev su taşmasıyla zarar gördü. Orada da önemli hasar yok. Çatalca'da dere taşkınları oldu. Ekipler, yolları kapatarak tedbir aldı. Şu anda Çatalca'da yağmur miktarı 127 kilograma çıktı ancak yağmurun şiddeti düşmeye başladı. Merkez'de 30 kilogram civarında gece şiddetlenmesi beklenmiyor." dedi.

(Alper Korkmaz /İHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Gebze’de 11 araç birbirine girdi!