Cathay Pacific 16 bin dolarlık biletleri yanlışlıkla bin 512 dolara sattı

Hong Kong merkezli uluslararası havayolu şirketi Cathay Pacific, iki hafta içinde ikinci kez business class biletlerini yanlışlıkla ekonomi sınıfı fiyatından sattı.

14 Ocak 2019, Pazartesi 11:56 Son Güncelleme:
A A
Cathay Pacific 16 bin dolarlık biletleri yanlışlıkla bin 512 dolara sattı

Yolcular, Hong Kong'dan Lizbon'a yapılacak uçuşlarda normalde fiyatı 16 bin dolar (88 bin lira) olan biletler için bin 512 dolar (8 bin lira) ödedi.

BBC Türkçe'nin aktardığına göre şirket, sistemdeki sorunun nereden kaynaklandığının araştırıldığını, satılan biletlerin iptal edilmeyeceğini duyurdu. Bu şekilde kaç biletin satıldığı açıklanmadı.

Şirket iki hafta önce de 16 bin dolarlık business class Vietnam-New York biletlerini 675 dolara satmıştı. Şirket o zaman da biletleri iptal etmemişti.

Geçmişte başka havayolu şirketleri de benzer hatalar yapmıştı.

Singapore Airlines, 2014'te biletlerini yanlışlıkla yarı fiyatının altına satmıştı. Şirket biletleri geçerli saydı. Ancak United Airlines, 2015'te, "bir yazılım şirketi" tarafından 100 doların altında satılan biletleri iptal etmişti.

ŞİRKETİN ADI UÇAĞA YANLIŞ YAZILDI

Geçen yıl sivil havacılık tarihinin en büyük siber saldırısında Cathay Pacific'in 9,4 milyon müşterisinin kişisel verileri çalınmıştı.

Eylülde de bir uçağa şirketin adının yanlış yazıldığı fark edilmişti. Uçağa,"Cathay Pacific yerine "F" harfi unutularak "Cathay Paciic" yazılmıştı.

Martta ilk defa üst üste iki kez zarar açıklayan şirket, yeniden kâra geçmeye çalışıyor. Şirket, Hong Kong'dan uçuş yapan ucuz Çin havayolu şirketlerinin baskısı altında.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER New York'ta 'Pantolonsuz Metro Yolculuğu'