Çay ağacı yağı evcil hayvanlar için güvenli mi? Nasıl kullanılır?

Her evcil hayvan ebeveyninin uğraşması gereken kalıcı sorunlardan biri piredir. Pireler kaşındırır ve evcil hayvanlarımız kendilerini kaşımaya devam ettikçe yara yapabilirler. Daha da kötüsü, pireleri kovmak son derece zordur. Yumurtaları çıkarmak neredeyse imkansızdır ve yetişkinler kolayca geri gelebilir. Neyse ki, bu sorunu çözmek için kullanabileceğiniz birçok topikal ilaç var. Birçok insan pire için çay ağacı yağı gibi doğal yöntemleri kullanmayı tercih eder. Peki çay ağacı yağı ne kadar güvenli? Bilmeniz gereken doğru prosedürler, önlemler ve daha güvenli alternatifler nelerdir? Hepsini anlattık. /ÖZEL

06 Aralık 2021, Pazartesi 14:44 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
ÇAY AĞACI YAĞI NEDİR?

ÇAY AĞACI YAĞI NEDİR?

Çay ağacı yağı, Melaleuca alternifolia bitkisinden elde edilen uçucu bir yağdır. Ağaç, yüzyıllardır tıbbi amaçlar için, özellikle de antiseptik, antimikrobiyal ve anti-inflamatuar özellikleri için Avustralya’da kullanılmıştır. Popüler uygulamalarından biri akne tedavisidir. Farklı araştırmalardan elde edilen veriler, uzun süredir devam eden bu inançları destekliyor.

EVCİL HAYVANLAR İÇİN GÜVENLİ Mİ?

EVCİL HAYVANLAR İÇİN GÜVENLİ Mİ?

Cevap hayır. Antimikrobiyal özelliklerine rağmen, pire tedavisinde çay ağacı yağı kullanmak en iyi yol değildir. Etkinliğine dair bazı anekdotsal kanıtlar olmasına rağmen, araştırmalar, olumsuz etkilerinin de olabileceğini göstermiştir.

Pek çok evcil hayvan ebeveyni, doğal olduğu ve çoğu insan için genellikle güvenli olduğu için çay ağacı yağı kullanmayı tercih eder. Bununla birlikte, doğal bileşenler de aynı derecede toksik olabilir.

Amerikan Veteriner Hekimler Birliği Dergisi'nde yayınlanan bir araştırma, yüzde 100 çay ağacı yağının köpeklerde ve kedilerde oldukça olumsuz reaksiyonlar gösterebileceğini buldu. Bunlar şu şekilde:

  • Depresyon
  • Salya/salya akması
  • Letarji
  • Parezi
  • Titreme
  • Ataksi

Özellikle daha genç ve daha küçük kediler veya daha hafif vücut ağırlığına sahip olanlar için zehirlidir. Yanlış dozaj, uygulama veya tedavi tehlikeli olabilir. Daha yüksek dozlarda yutulursa toksik olabilir.

Çay ağacı yağının yüksek dozlarda uygulanması olumsuz reaksiyonlara neden olabilir. Ayrıca evcil hayvanınızın çay ağacı yağına alerjisi olup olmadığını da kontrol etmelisiniz.

Güvenliğiyle ilgili endişeler göz önüne alındığında, yağı denemeden önce bir veterinerle konuşmanız şiddetle tavsiye edilir.

ÇAY AĞACI YAĞI KULLANILIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

ÇAY AĞACI YAĞI KULLANILIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Hala çay ağacı yağı kullanmaya hevesliyseniz, almanız gereken bazı önlemler var:

  • Çay ağacı yağı, yutulduğunda insanlar ve evcil hayvanlar için toksik olabilir. Bu nedenle, evcil hayvanınıza asla ağızdan vermeyin. Evde çocuklarınız varsa saklarken dikkatli olun. İdeal olarak, serin ve karanlık bir yerde, çocuklardan ve evcil hayvanlardan uzakta saklanmalıdır.
  • Topikal uygulama için yüksek konsantrasyonda çay ağacı yağı olumsuz sonuçlar göstermiştir. Uygulamadan önce yağı seyreltmek her zaman en iyisidir. Pek çok insan, cildine uygulamadıkları için güvenli olduğuna inanarak evlerinin çevresinde yüzde 100 çay ağacı yağı kullanır. Ancak bu da tavsiye edilmez. Bu kadar yüksek konsantrasyonun sürekli solunmasından kaçınılmalıdır.
  • Kediler için kullanmaktan kaçının. Araştırmaların gösterdiği gibi, kediler çay ağacı yağının toksisitesine karşı özellikle savunmasızdır. Her durumda, kediler için güvenli dozaj o kadar düşüktür ki pirelere karşı bile etki etmeyebilir.
  • Veterinerinizle konuşun! Köpeğiniz için herhangi bir ilaç kullanırken daima veterinerinizle konuşun. Doğru dozajı ve doğru uygulamayı alabilirsiniz.

ÇAY AĞACI YAĞI PİRELER İÇİN NASIL KULLANILIR?

ÇAY AĞACI YAĞI PİRELER İÇİN NASIL KULLANILIR?

Düşük konsantrasyonda ve idareli kullanıldığında çay ağacı yağı pirelere karşı çok etkili olabilir.

Bir sprey şişesindeki çeyrek bardak suya 3-4 damla çay ağacı yağı ekleyin. Bu karışımı kıyafetlerinize püskürtün. Yağın kokusu pireleri uzak tutacaktır. Koku çok güçlüyse, suya lavanta esansiyel yağı gibi birkaç damla daha hoş koku da ekleyebilirsiniz.

ISIRIKLAR İÇİN KULLANILABİLİR

ISIRIKLAR İÇİN KULLANILABİLİR

Böcek ısırığını su ve yumuşak sabunla yıkayın. Çeyrek fincan Hindistan cevizi yağı gibi taşıyıcı yağa 2 damla yağ ekleyerek çay ağacı yağı seyreltmesini hazırlayın ve iyice çalkalayın. Hindistan cevizi yağını doğal antiseptik özelliklerinden dolayı tercih ediyoruz. Bu seyreltilmiş karışımı pamukla ısırık üzerine sürün.

KÖPEKLERDE KULLANIMI

KÖPEKLERDE KULLANIMI

Köpekler için güvenli konsantrasyon yüzde 0,1 ila yüzde 1'dir. 7 kg'dan hafif köpekler için güvenli dozaj 0,05 ml. taşıyıcı yağa 3 damladır. Daha ağır köpekler için 8 damla kullanabilirsiniz.

Uygulamadan önce evcil hayvanınıza su ve sabunla banyo yaptırın. Hafifçe kurulayın ve ardından seyreltilmiş yağı uygulayın. Başlamak için, bir yama testi yaparak köpeğinizin yağa alerjisi olup olmadığını kontrol edin.

Bir saat sonra bile tahriş gösteriyorsa, yağı yıkayın. Değilse, daha geniş bir uygulama için hazırlanın. Kürkü kaldırdığınızdan ve cilde uyguladığınızdan emin olun.

Köpeğinizi yağla kaplamak zorunda değilsiniz. Yanlışlıkla yalayamayacağından emin olun. Ensesine dökmeniz önerilir.

İÇ MEKANLARDA KULLANIMI

İÇ MEKANLARDA KULLANIMI

Evinizde pire istilası varsa pirelerden kurtulmak için çay ağacı yağı kullanmak isteyebilirsiniz. Okaliptüs/nane esansiyel yağı ile seyreltmeniz önerilir. Sprey şişesinde bulunan bir fincan cadı fındığı içerisine iki yağdan her birinden 20 ml ekleyerek evinizin her yerine uygulayabilirsiniz. Ancak evcil hayvanlarınız veya küçük çocuklarınız, özellikle emekleyen bebekleriniz varsa çay ağacı yağı kullanmaktan kaçının. Herhangi bir kazayla yalama onlar için toksik olabilir.

UZMANA DANIŞIN

UZMANA DANIŞIN

Son olarak, çocuklara veya evcil hayvanlara çay ağacı yağı uygularken daima bir veteriner veya doktorla konuşun. Bazıları oldukça etkili olan daha güvenli alternatifler sunabilir. Bugün sadece pireleri değil yumurtaları da hedef alan özel formüle edilmiş çözümlerle evcil hayvanınızın uzun süre pirelerden uzak kalmasını sağlayabilirsiniz.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ayakkabı boyacısı ve karganın dostluğu