Çay ve kahve sınava girse hangisi sınıfı geçer? (5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü)

Çayı da kahveyi de çok severek içiyoruz, hatta ikisi de milli içeceğimiz sayılır. Üstelik bugün Dünya Türk Kahvesi Günü. Peki çay mı daha faydalı yoksa kahve mi? Hangisinin vücudumuza zararı daha fazla? Bakalım çay-kahve yarışının galibi kim?

05 Aralık 2018, Çarşamba 14:19 Son Güncelleme:
A A
Önce rakamlar...

Önce rakamlar...

Önce bazı rakamlara bakalım:

(100 gramında)

Kafein:

Kahve: 190 mg - Çay: 95 mg 

Kansızlığı önleyen folik asit:

Kahve: %2 - Çay: %6

Kemiklerin güçlenmesine yardım eden fosfor:

Kahve: %1,4 - Çay: %0,5

Bağışıklık sistemini korumaya yardım eden magnezyum:

Kahve: %4 - Çay: %4

Kalori:

Kahve: 5 - Çay: 5

Uyarıcı Etkisi:

Uyarıcı Etkisi:

Birçok kişi açısından çay ve kahve gibi içecekleri tüketme nedeni kafeinin uyarıcı etkisidir. Kahvede çaydan daha fazla kafein vardır ancak her ikisi de kişileri aynı oranda "uyandırır".

Bazı durumlarda çay kahveden daha fazla uyarıcı etki göstermiş. Araştırmacılar kafein dozunun her şeyi belirlemediğini, kişilerin beklentisinin de uyarıcılıkta etkili olabildiğini, favori içeceklerin tat ve koku ile birlikte duyuları uyarıcı etkisi olduğunu gösteriyor.

Uykuya Etkisi:

Uykuya Etkisi:

Çay ile kahve arasındaki en büyük fark gece uyumaya çalıştığınızda kendisini gösterir. Kahve uyumadan önce ya da uykuya yakın saatlerde içtiğinizde sizi uykusuz bırakırken tüm gün çay içmiş olsanız bile güzel bir uyku çekmenizin önünde bir engel olmuyor.

Dişlerde Leke:

Dişlerde Leke:

Çoğu diş hekimine göre çayın içerdiği doğal pigment etkisi gösteren maddeler dişlere daha çok yapışıyor ve leke bırakıyor. Bu da demektir ki bu konuda kötü şöhreti olan kahve aslında çaydan masum.

Psikolojik Etki:

Psikolojik Etki:

Çayın rahatlatıcı etkisi yüzyıllardır biliniyor. Hatta değişik bitkilerden yapılan çaylar özel olarak rahatlatıcı etkisi için kullanılıyor. Çay içenlerin depresyona yakalanma risklerinin de %37 daha düşük olduğu kanıtlanmış durumda.

Kahveninse böyle, belirgin bir etkisi yok. Hatta tam tersi anksiyeteye, kaygı bozukluğuna sebep olabiliyor. Ancak uzun vadede kahve içmenin bu konuda faydası varmış. İçtiğiniz her fincan kahve size gelecekte yüzde 8 daha az depresyon riski olarak dönecek...

Sonuç olarak hem çay hem de kahve kısa ve uzun vadede ruh sağlığına ve depresyon sorununa iyi gelen içecekler.

Vücuda Etkisi:

Vücuda Etkisi:

Henüz kesin sonuç vermese de araştırmalar hem çayın hem de kahvenin başka olumlu etkileri olduğunu da gösteriyor. Bunlardan günde birkaç fincan içmenin diyabet riskini azalttığı, kafeinsiz kahvenin de aynı etkide bulunduğu belirtiliyor. Ayrıca kalbi koruduklarına ve bazı kanser risklerini azalttıklarına inanılıyor.

Sonuç:

Sonuç:

Sonuç olarak bilimsel araştırmalar aşırı miktarda alınmadıklarında hem çayın hem kahvenin ruh ve beden sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğunu ortaya koyuyor. Siz hangisini seviyorsanız onu içebilirsiniz. Afiyet olsun...

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.