Cebiniz yanınızda değilse...

Cep telefonunuz yanınızda değilken kendinizi kötü mü hissediyorsunuz? Yalnız değilsiniz...

19 Ocak 2015, Pazartesi 00:02
A A

Okulda veya işte, akıllı telefonunuz yanınızda değilken kendinizi endişeli hissettiğiniz olduysa, artık bunun sebebini yapılan bir araştırma ile desteklemeniz mümkün.

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, akıllı telefon kullanıcılarının telefonlarından ayrılmaları, kişilerde endişe yaratabiliyor ve bu da kavramsal yeteneklerini etkileyebiliyor. Araştırmacılar, bir grup iPhone kullanıcısı üzerinde yaptıkları araştırmada, kişilerin bulmaca (puzzle) çözerlerken, iPhone'larının yanlarında olduğu durumlarda daha başarılı olduklarını belirledi. University of Missouri araştırmacıları tarafından yapılan açıklamada, kullanıcıların telefonlarından ayrılmaları durumunda belirgin fiziksel farklılıklar, yükselmiş kalp ritmi, kan basıncı ve endişe, gösterdiklerini ve daha düşük bir algısal performans gösterdiklerini belirtildi.

Journal of Computer-Mediated Communication'da yayınlanan araştırmada belirtildiği üzere, cep telefonundan ayrılma üzerine çok az araştırma bulunuyor. Ancak araştırmacıların önerisi, cep telefonunu kontrol etme alışkanlığınızdan kurtulmak yerine, bir sınav, toplantı ve benzeri önemli durumlarda telefonlarınızı yanınızda bulundurmamanız...

Resimlerle: Akıllı telefon yolunda kilometre taşları

Kaynak: CHIP Online

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.