Cebinizdeki casus!

Cep telefonunuzun kamera ve mikrofonu, bakın siz farkına varmadan neler yapabiliyormuş...

11 Ağustos 2013, Pazar 19:30
A A
Cebinizdeki casus!

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) kendi vatandaşlarına ve müttefik saydığı ülkelere yönelik teknik dinleme ve izleme programlarının ortaya çıkmasıyla patlak veren skandalın ardından benzer bir iddia bu kez de FBI için ortaya atıldı.

ABD'nin saygın gazetelerinden The Wall Street Journal'da yayınlanan bir habere göre ülkenin federal polis teşkilatı FBI, takip ettiği kişilerin cep telefonlarının mikrofon ve kameralarını haber alma maksatlı kullanıyor.

Gazetenin belirtmediği kaynaklara dayandırdığı haberde, FBI'in şüphelilerin telefonlarına bir tıklama ile kurulan özel casus yazılımlar göndererek, istihbarat topladığına yer verildi. Haberde FBI'ın hacker gruplarının keşfedip duyurabilecekleri korkusuyla yöntemi sadece teknik bilgisi sınırlı şüpheliler üzerinden kullandığı ifade edilirken, normal koşullarda mahkeme kararı gerektirecek böylesi bir işlemin yasal statüsünün "muğlaklığına" vurgu yapıldı.

Resimlerle: iPhone'unuzdaki casuslar!

Kaynak: CHIP Online

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.