Ceketin muhteşem dönüşü

80'lerin ve 90'ların favori giysisi ceketin dönüşü şık ve farklı oldu

17 Ekim 2009, Cumartesi 05:00
A A

80’lerde ve 90’larda kadının en gözde giysisi olan ceket uzun süre gözden düşmüştü. Hatta yerini hırka kapmıştı. Pantolon-ceketler yok olmuş, pantolonları tweenset’ler, body üzerine hırkalar ya da gömleklerle tamamlar olmuştuk.

Modacılar ceketi kadınların hayatına tekrar soktular. Hatta bu kez ceketi elbiselerin üzerine giydirdiler.

Kadının siluetini değiştiren 3 modacı

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra güçlü kadın imajına bağlı olarak kadınların giyimini değiştiren Chanel, Dior ve onları takip eden Yves Saint Laurent bu konuda büyük devrimler gerçekleştirdiler. Toplum içinde kadının kendine giderek daha fazla güvenen rolünü yansıtan modanın üç devrimcisi, onlara erkek giysileri giydirerek yeni çığırlar açtılar.

Kadınlara ilk kez pantolon giydiren Coco Chanel, 50’li yılların feminen moda stiline karşı bir reaksiyon olarak, aynı anda hem feminen, hem de maskülen görünen, rahat şıklığın sembolü haline gelecek olan etek-ceketi yani tayyörü de yaratmıştı. Coco Chanel, bugün bile Karl Lagerfeld’e emanet Chanel koleksiyonunda yer alan asla modası geçmeyen, her zaman bir klasik olan o tayyörünün üzerindeki meşhur yakasız, tüvit ceketi kadınlara hediye etmişti. Coco Chanel, meşhur ceketi, Avusturya erkek ceketlerinden esinlenerek yaratmıştı. Bu ceket, Chanel’in stilini en iyi sembolize eden giysisi olmuştu; hala da öyle!

 

Kadın giyiminde feminenliği öne çıkaran 50’lerin modasını belirleyen New Look akımını yaratan Christian Dior’un kadınlar için yaptığı ceketler ise onların incecik bellerini ortaya çıkartan, beli saran, daha sonra hafif kloşlaşan mini ceketlerdi. Ceket bir erkek giysisi olmasına rağmen Christian Dior’un elinde çok feminenleşmişti. Yves Saint Laurent ise kadınlara, erkeklerin giydiği pantolon-ceket takımlar, safari ceketler ve süveter giydirerek kadın giyim tarzını baştan başa değiştirdi.

Yves Saint Laurent, kadınlara ilk kez pantolonceketi giydirerek giyimde müthiş bir devrim yarattı... Ve kadınlar erkekten ödünç aldıkları pantolon ceket takım kıyafetleri çok sevdiler.

Modanın bu üç devrimcisi, giyimiyle de kendine güvenen kadını yarattılar. Tabii erkekten ödünç alınan ceketleri ilk giyenlerden olmak da cesaret istedi. Katherine Hepburn, Marlene Dietrich gibi cesur kadınlar daha Yves Saint Laurent, kadınlara pantolon-ceket, simokin giydirmeden uzun yıllar önce giyme cesaretini göstermiş, elbette ki çok yadırganmışlardı.

Güçlü kadının dönüşü...

Bu yıl ceketin muhteşem dönüşüne tanık oluyoruz. Armani’den Dior’a kadar, Dior’dan Etro’ya, Balmain’den Prada’ya kadar bütün ünlü dev modaevleri bu yılki koleksiyonlarında ceketi ön planda tutuyorlar. Hatta bu sezonun modası elbiseleri, ceketlerle kombinliyorlar. Uçuşan şifon elbiselerin, gece elbiselerinin üzerine bile ceketler giyeceğimiz bir sezon yaşıyoruz. Uzun süre moda gündeminden çıkan pantolon-ceketler de yeniden moda olmaya başlıyor. Coco Chanel’in kadınlara armağanı tayyör de bu sezon yine moda arenasında.

Öne çıkan ceketler

Bu sezon Armani, Dior gibi koleksiyonlarda daha feminen ceketler yer alırken, 80 ve 90’larda kadınların giydiği büyük erkek ceketleri de çok moda. Bu maskülen ceketleri koleksiyonunda yer verenlerin başında İngiliz modacı Stella McCartney geliyor. Neredeyse elbiselerin boyundaki bu maskülen ceketler tekrar kadınlar tarafından benimsenecek mi bilinmez ama bu yıl ceket yılı olacağı kesin! Ve dolayısıyla istediğiniz ceket modelini bulabilirsiniz. Balmain ceketi bu yıl hem jean üzerine, hem abiye üzerine giydiriyor. Jean üzerine abiye bir ceket, hatta pul payet ceketler Balmain tarafından öne çıkarılıyor.

 

Balmain’in ceketleri aynı 80 ve 90’lardaki gibi vatkalı. Bu yıl vatkalı ceketler her yerde karşımıza çıkacak. Ve Chanel de klasik tayyörlerine bu sezonki koleksiyonunda neredeyse aslına uygun olarak yer verdi. Bu yıl sadece iş kadınları değil, her kadının bir tayyörü olacak gibi görünüyor. Ralph Laurent ve Chanel koleksiyonlarında ceketleri gece elbiselerinin ya da şifon elbiselerin üzerine giyilmiş görüyoruz. Feminen ve maskülen beraberlik ilginç bir görüntü yaratıyor. Dior ise her zamanki gibi cekette en feminen çizgileri yaratmış yine.

Bu yıl deri ceket ve montların da dönüşüne tanık oluyoruz. Prensesleri hatırlatan şifon elbiselerin üzerine asi gençliğin sembolü deri montlar çelişki gibi görünse de çok hoş duruyor. Bu yıl kumaş ceketin yanı sıra deri bir ceket ya da mont almak şart görünüyor!

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.