Celal Doğan, Erdoğan görüşmesini doğruladı

Celal Doğan, Erdoğan görüşmesini doğruladı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la görüştüğü iddia edilen HDP Gaziantep Milletvekili Celal Doğan, teması doğruladı. Doğan görüşmede 'koalisyon ve çözüm süreci' de dahil olmak üzere her konuyu konuştuklarını vurguladı, ancak ayrıntı vermedi

04 Temmuz 2015, Cumartesi 14:08 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Doğan'ın Erdoğan'la görüşmesi, yıpratıcı geçen seçim kampanyasının ardından HDP ile Cumhurbaşkanı arasındaki 'ilk resmi temas' olarak görülüyor.

7 Haziran seçimlerinin ardından HDP ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasında bilinen bir görüşme yoktu.

HDP ile Hükümet arasındaki resmi son görüşme ise Dolmabahçe'de gerçekleşmişti.

Ancak bu görüşmeye de Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dolmabahçe'deki ortak görüntü yanlıştı" diyerek, bir anlamda HDP'ye kapıları kapamış hatta "Kürt sorunu yoktur" çıkışıyla da Kürt seçmenin tepkisine hedef olmuştu.

O günden beri görüşmeler askıya alınmıştı ve İmralı Heyeti'nin Öcalan ile görüşmesine izin verilmiyordu.

HDP'li Celal Doğan'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüğü iddiası, uzun bir aradan sonra HDP'nin devlet ile kurduğu ilk temas olarak nitelendi.

BBC Türkçe'nin haberine göre, görüşmeyi doğrulayan Celal Doğan, görüşme talebinin kendisinden gittiğini aktardı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ilişkisini "Belediye başkanlığından beri aşinalığımız, hukukumuz var. Gittik, geldik. Onun dışında da görüşmelerimiz oldu" sözleriyle özetleyen Doğan, görüşmeyi "Türkiye'nin bugünkü ortamını değerlendirme konusunda bir sohbetti" diye niteledi.

Görüşmenin partisi adına bir görüşme olmadığının altını çizen Doğan, "Çok mesele konuştuk. Koalisyonu da konuştuk. Ama ayrıntıları söyleme şansım yok; Onun fikri şöyledir, benim fikrim böyledir. Çünkü rıza almadan bir şey söyleme sansım yok. İki kişi arasındaki konuşma." diye konuştu.

Doğan, 'AKP-HDP koalisyonu seçeneği gündemde mi?' sorusuna ise, "Bunlar konuşulsa bile söyleme şansım yok, ayıp olur. Çünkü o konuda yetkili değilim." diye cevap verdi.

Temasın HDP yönetiminin bilgisi dahilinde olmadığını belirten Celal Doğan, görüşmenin ardından parti yönetiminden bir tepki gelip gelmediği sorusuna ise , "Hayır yani ben biriyle görüşeceksem parti niye rahatsız olsun?" yanıtını verdi.

Olası bir koalisyon tartışmasında Cumhurbaşkanının aktif rol üstlendiğinin hatırlatılması üzerine ise Doğan, "Olabilir. Cumhurbaşkanı ile görüşmek Türkiye'de ambargolu mu? Koalisyon olsun olmasın, devletin başındaki önemli bir aktördür" dedi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika: Erdoğan'ın suç duyurusunda bulunduğu CHP'li Engin Altay'a soruşturma