Çelik: 'Barzani kardeşliğin gereğini yapar'

Çelik: 'Barzani kardeşliğin gereğini yapar'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Türkiye'den çıkacak PKK'lıların Kandil'e gideceğini ve bu noktada Barzani'ye önemli bir rol düştüğünü söyledi

30 Nisan 2013, Salı 10:13 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile bir araya geldi.

Dün akşam saatlerinde basına kapalı yapılan görüşmenin ardından Işık Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nin açılış törenine katılan Çelik, daha sonra da, Diyalog Ortadoğu Uluslararası Sivil Toplum Örgütü'nce Erbil'de düzenlenen toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Çelik burada, PKK'lıların Türkiye'den çıkarak Kandil'e geleceklerini belirttti ve bu süreçte Barzani'nin yapıcı bir rol üstleneceğine inandıklarını söyledi.

Konuşmalarında "Irak Kürdistan'ı" dediğini hatırlatan Çelik, "Benim böyle bir derdim yok. Osmanlı döneminde haritada bile Kürdistan'dı. Bu tabuları aşalım, gerek yok. Türkiye'de geçmişte vardı ancak şimdi böyle bir tabu yok" şeklinde konuştu.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'yi ziyaret ettiklerini anlatan Çelik, "Heyetimizle birlikte sayın Mesut Barzani'yi ziyaret ettim. Kendisi Irak Kürdistan'ının lideridir, buranın başkanıdır. PKK'lıların en çok barındığı Kandil de buranın bir parçasıdır. Ben bunun Irak Kürdistan'ının arzuladığı bir tercih olduğu kanaatinde değilim. Çünkü geçmişte buraya çok zararları oldu.

Türkiye'den çıkıp gelecekler de buraya gelecek. Dolayısıyla bu süreçte sayın Barzani'nin yapıcı bir rol üstleneceğine inanıyoruz.

Türkiye ile Irak Kürdistan'ı arasında çok sıcak bir diyalog, ticaret, eğitim ve kültür aracılığıyla kurulan gönül köprüleri var. Bunun gereği neyse yapılması gerekiyor. Kardeşlik, lafta kalmamalı. Gerçekten derin, tarihi, kültürel bağlarla birbirimize bağlıysak, bunun gereğinin yapılması lazım.

Sayın Mesut Barzani ve Neçirvan Barzani'nin Türkiye ile çok yakın bir diyalog içerisinde bulunarak, bu süreçte bu ateşin sönmesi için onların da üzerlerine düşen görev neyse onu yapacaklarına inanıyorum. Bu samimi kanaatimdir" dedi.

"SİZİN İÇİN DE BİZİM İÇİN DE TEHDİT"

Bir gazetecinin, "Elinde silah olan PKK'lıların buraya gelmesi, burası için tehlike olmaz mı " sorusu üzerine Çelik, şunları söyledi:

"Buradaki 4-5 bin kişiyi, biz mi buraya davet etmişiz. Siz kendi memleketinizi bunlara açmışsınız. Onlar yıllardır burada kalıyorlar, yıllardır silahlı olarak dağda dolaşıyorlar. Yıllardır burayı üs olarak kullanıp, gelip Türkiye'ye saldırıyorlar. Biz mi onlara buraya gelin dedik. Onlar burayı seçmişler. Elbette buradaki silahlı PKK'lı unsurlar, Irak Kürdistan'ı için de sizin için de bizim için de bölge için de tehdittir. Onlar buraya gelip silahlarıyla kıyamete kadar kalsınlar diye kimse istemiyor. Onlar burada silahlarını bıraksınlar. Türkiye'nin istediği budur. Bizim istediğimiz şey, silahların susturulması değil, bırakılmasıdır."

UÇAK SİTEMİ

Öte yandan Çelik, Işık Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nin açılış töreninde uçak siteminde bulundu.

Törene katılan Irak Başbakan Yardımcısı Dr. Nuri Şavez'e sitemde bulunmak istediğini belirten Çelik, "Buraya özel uçakla gelecektik. Maalesef Irak hükümeti bize resmen eziyet etti. Günlerce bizi oyaladı, izin vermedi. Size merkezi hükümeti şikayet ediyorum" ifadesini kullandı. Bunun üzerine Şavez de espirili biçimde, "Ben de şikayet ediyorum" diye cevap verdi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cumhurbaşkanı Erdoğan, FİFA Başkanı’nı kabul etti