Cem ibadeti sırasında elektrikler kesildi iddiası

Cem ibadeti sırasında elektrikler kesildi iddiası

Erzurum'da Büyükşehir Belediyesine ait İtfaiye Daire Başkanlığı spor salonunda cem ibadeti yapılırken elektriklerin kasıtlı olarak kesilmesi ve cep telefonu ile kayıt yapıldı iddiası Alevileri ayaklandırdı

09 Kasım 2014, Pazar 00:24 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Erzurum Erenler Alevi Bektaşi Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından merkez Palandöken ilçesinde bulunan Büyükşehir Belediyesine bağlı İtfaiye Daire Başkanlığı spor salonunda 400 kadar Alevi vatandaş, cem ibadeti için biraraya geldi. Muharrem Ayı nedeniyle düzenlenen program saat 14.00’de başladı. İddiaya göre saat 19.00’da Alevilerin saz çalıp semah yaptığı sırada spor salonunun elektiriği bir itfaiye eri tarafından kesildi. Yine iddiaya göre, cem ibadetinin aynı kişi ya da kişiler tarafından cep telefonu ile çekilmesini öğrenen kalabalık, görevliyi linç etmek istedi.

Kısa sürede olay yerine gelen polis Alevileri spor salonundan çıkardı. Ancak ibadetleri engellendiği için öfkeli olan kalabalık iftaiye müdürlüğüne girmeye çalıştı ve camları kırdı. Çevik Kuvvet olay yerinde geniş güvenlik önlemleri alırken Emniyet Müdürü Kamil Karabörk de vatandaşlarla konuşarak sakin olmalarını istedi.

"VALİ BURAYA GELECEK"

’Ya Muhammed ya Allah ya Ali’, ’Vali buraya gelecek’, ’Yezid’ diye bağıran kalabalık bir süre sonra dışarıda soğuk havaya rağmen saz çalıp semah yaptı. Genç kızlar ve kadınlar ağlarken bazıları sinir krizi geçirdi. Bu sırada Erzurum Erenler Alevi Bektaşi Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ali Demir, megafonu eline alarak tüm itfaiye görevlilerinin gözaltına alındığını duyurdu. Bunu öğrenen kalabalık, açıklamayı alkışladıktan sonra şehir merkezine doğru yürümek istedi. Ancak Çevik kuvvet polisleri kalabalığın önünü keserken Emniyet Müdürü Kamil Karabörk ile Alevi dedeleri ile görüşerek tansiyonu düşürdü.

"BİZİ CEP TELEFONUYLA KAYDA ALIYORDU"

Cem ibadeti yapan bir kişi olayı şöyle anlattı: "Bugün ayın 8’i ve toplu cem ibadeti yapıyorduk. Cem ibadetimizi yarılamıştık ki lambalar söndü. Hemen hemen 5 dakika karanlıkta saz çalmaya devam ettik. Teknik bir arızadır dedik. Oysa öyle değilmiş. Sazlarımızın sesi duyuluyor ve oradan bizi kameralara çekiyorlardı. Müdahale için gittik. İtfaiye çalışanıymış. Kasıtlı ibadetimiz engellendi, iftira atıldı. Yüzyıllardır yapıldığı gibi, kasıtlı elektirik kesintisi oldu."

Bir başka vatandaş ise, "Bu hepimizin meselesi. Merkez ilçe başkanıyım ben. Bu mücadeleyi gidip dağda PKK’ya karşı versinler. Özelikle lambayı söndürüyorlar ve mum söndü olayına çevirmek isteyen zihniyetin Allah belasını versin. Eşim kriz geçirdi şu anda hastanede yatıyor. Yezid zihniyetinin Allah belasını versin. Böyle bir günde Türk bayrağı ve Atatürk resmi asılı. Birlik beraberlik mesajı verilirken insanlar kalkıp olayı başka yöne çekiriyor. Şartel sadece cem ibadetinin yapıldığı yerde mi atıyor? Özellikle mum söndüğü yerde mi? Bunu kınıyoruz. Bu ülkenin vatandaşlarıyız. Yezid zihniyetiyle 1400 yıldır mücadele verdik, vereceğiz" diye konuştu.

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bahçeli'den 'askıda ekmek' kampanyasına yapılan eleştirilere yanıt