Cem Özdemir hakkında soruşturma başlatıldı

Berlin Savcılığı'nın, Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Özdemir hakkında "uyuşturucu maddesi yetiştirme" şüphesiyle soruşturma başlattığı iddia edildi

17 Ocak 2015, Cumartesi 19:44
A A

Berlin Savcılığı’nın, Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir hakkında "uyuşturucu maddesi yetiştirme" şüphesiyle soruşturma başlattığı öne sürüldü. "Bild am Sonntag" gazetesinin haberine göre, savcılığın soruşturma yapması için Federal Meclis Milletvekili de olan Özdemir’in dokunulmazlığı kaldırıldı.

VİDEODAKİ KENEVİR BİTKİSİNE SORUŞTURMA

Haberde, ALS hastalığına dikkati çekmek için geçen yılın yaz aylarında başlatılan ve kısa süre içinde özellikle ünlüler arasında sosyal medya fenomeni haline gelen "buz kovası iddiasına" (Ice Bucket Challange) katılan Özdemir hakkında, evinin balkonunda bir kova suyu başından aşağı dökerken videoda görülen kenevir bitkisinden dolayı Berlin Savcılığı’nın soruşturma başlattığı kaydedildi. Özdemir’in bu konuda endişe duymasının gerekmediği belirtilen haberde, soruşturmanın "önemsizlikten’" dolayı kısa zaman içinde durdurulacağı ifade edildi.

YEŞİLLER PARTİSİ VEKİLİNE SAHİP ÇIKMIŞTI

Söz konusu dönemde bu konuda yoğun tartışmalar yaşanmış ve Özdemir, görüntüdeki bitkinin kenevir olduğunu ifade ederek, "Yeşiller Partisi özgürlüğün dostudur. Özgür bir toplumda kişiler kenevir tüketmek istiyorsa bu bireyin kendisinin vereceği karardır" açıklamasında bulunmuştu. Almanya’da kenevir yetiştirmek ve böylelikle kenevir bitkisine sahip olmanın yasa dışı olduğu ifade edildi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.