Cem Uzan polisi nasıl atlattı?

Cem Uzan, Bodrum'dan İstanbul'a giden korumasına telefonunu verdi ve teknik takipten kurtulup polisi atlattı

16 Ekim 2009, Cuma 10:51
A A

Emniyet tespitlerine göre Cem Uzan, önce eşi ve çocuklarını yurtdışına gönderdi. Kendisi Bodrum’a gitti. Burada cep telefonunu korumasına verip İstanbul’a gönderdi. Böylece teknik takibe karşı Türkiye’de olduğu izlenimini yaratmak istedi

Fransa’dan iltica talebinde bulunan Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan ve ailesinin yurtdışına kaçış detayları netleşmeye başladı. Cem Uzan önce eşi ve çocuklarını yurtdışına göndermiş. Kendisi önce İstanbul’dan Bodrum’a gitmiş. Oradan yurtdışına çıkarken teknik takibe karşı cep telefonunu korumasına vererek İstanbul’a göndermiş. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine polisin hazırladığı tutanakta Cem Uzan’ın kaçış detaylarıyla ilgili bilgiler yer aldı. Bu bilgilere göre, Cem Uzan geçtiğimiz ağustos ayında kaçma planlarını devreye soktu. 

YURTDIŞINA KAÇAK ÇIKTI
Yurtdışı trafiği Cem Uzan’ın eşi Alara Uzan’ın iki çocuğuyla birlikte 26 Ağustos’ta Viyana’ya gitmesiyle başladı. Cem Uzan da, uzun süredir yakın korumalığını yapan Gökhan Akboru’yla birlikte 28 Ağustos 2009 günü, saat 09.30’da Atatürk Havalimanı’ndan TK 0288 sayılı uçakla Bodrum’a gitti.
Uzan, buradan yurtdışına kaçtı. Türkiye’de olduğu izlenimini vermek isteyen Uzan, 6 Eylül 2009 saat 17.55’te Bodrum Havalimanı’ndan İstanbul’a hareket eden TK 0291 sayılı uçağa bilet aldı. Ancak koruma Gökhan Akboru uçağa yalnız binerek İstanbul’a geldi. Kayıtlara göre, Gökhan Akboru da daha sonra, 23 Eylül 2009’da Atatürk Havalimanı’ndan TK 1829 sayılı uçakla Paris’e gitti. 

Basında Cem Uzan’ın yurtdışına kaçtığı yolunda haberler çıkması üzerine avukatı Şaylan Çığgın 12 Ekim’de bir açıklama yaparak müvekkilinin Fransa’ya iltica ettiğini duyurdu.

Cep telefonu korumasında

Polis yetkilileri, korumanın, teknik takibe karşı ve Türkiye’de olduğu izlenimi vermek için Cem Uzan’a ait cep telefonunu yanında taşıdığı görüşünde. Uzan’ın kimler tarafından kaçırıldığı, ayrıca, kaçışıyla birlikte yanında ne götürdüğü de araştırılıyor. Antalya’daki tekne sahiplerinin de sorgulandığı iddia edildi.

ERDAL KILINÇ İstanbul ÖZDEN ATİK DHA 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.