Cem Uzan'dan cep'li şaşırtmaca

Cem Uzan ve ailesinin yurtdışına kaçışının sırrı dün çözüldü

16 Ekim 2009, Cuma 05:00
A A

Hortumlandığı için Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından el konulan İmar Bankası’nın eski ortağı Genç Parti lideri Cem Uzan’ın yurtdışına kaçtığı ve Fransa’ya siyasi iltica talebinde bulunduğu ortaya çıkmıştı.

Çiftliğinde toprağa gömülü mliyonlarca dolarca Telsim kontör kartı bulunduğu için 3,5 yıl, orman arazisini işgal ettiği gerekçesiyle de 1 yıl 8 ay hapis cezası alan Cem Uzan için TMSF’nin başvurusuyla gıyabi tutuklama kararı çıkarılmıştı.

Cem Uzan önce eşi Alara Uzan ile iki çocuğunu 26 Ağustos’ta Viyana’ya gönderdi. 28 Ağustos’ta Cem Uzan yakın koruması Gökhan Akboru’yla Bodrum’a gitti. 6 Eylül tarihine dönüş biletlerini alan ikiliden Cem Uzan, Bodrum’dan kaçak yollarla yurtdışına çıktı.

FRANSA İADE ETMİYOR 

Cem Uzan teknik takibe takılmamak için cep telefonlarını koruması Gökhan Akboru’ya bıraktı. 6 Eylül’de tek başına Bodrum’dan İstanbul’a dönen Gökhan Akboru, 23 Eylül’de İstanbul’dan Paris’e uçtu.

Cem Uzan hakkında kırmızı bülten (suçlunun görüldüğü yerde tutuklanmasını sağlayan belge) çıkarılabilmesi için gıyabi tevkifin şart olduğu belirtildi. Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Bernard Emie, Cem Uzan’ın sığınma talebiyle ilgili süreç tamamlanmadan, Türkiye’ye iade edilemeyeceğini söyledi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.