Cem Yılmaz isteseydi ona kovboyluğu öğretirdim

Ankara'nın Ayaş ilçesine bağlı Çanıllı'nın Uluyol Mahallesi muhtarı (şerifi) Durhadi Saraç, kovboy kıyafeti, atı ve silahıyla huzuru sağlamak için devriye geziyor

17 Ekim 2009, Cumartesi 11:28
A A
Cem Yılmaz isteseydi ona kovboyluğu öğretirdim

 Muhtar Saraç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 10 yıldır günlük hayatında kovboy kıyafeti giydiğini, silah taşıdığını ve ata bindiğini belirterek, kovboyluk merakının 1970’li yıllarda TRT’de izlediği "İyi Kötü ve Çirkin" sinema filmiyle başladığını söyledi.

İLK KOVBOY KIYAFETİ BİR MEKSİKALIDAN

İlk kovboy kıyafetini Meksika’nın Ankara Büyükelçiliğinde çalışan bir Meksikalının kendisine armağan ettiğini aktaran Saraç, şöyle konuştu: "Yöremizi ziyaret eden büyükelçilik çalışanı Meksikalı benim bakkalıma da uğradı. Orada tanıştık ve çok güzel bir dostluk geliştirdik. Benim kovboyluğa meraklı olduğumu öğrenince bir süre sonra bana ülkesinden kovboy şapkası ve çizmesi getirdi. O günden sonra içimde sürekli taşıdığım kovboyluğu giyimime de yansıttım. Kovboy kıyafetlerini giymeye başlayınca çevremdekiler ilk başlarda garipsedi ama zamanla alıştılar."

HUZURU KORUMAK İÇİN ATIYLA DEVRİYE GEZİYOR

Asıl mesleğinin bakkallık olduğunu ama beldenin mahalleye dönüşmesinin ardından vatandaşların yoğun isteğiyle muhtarlığa adaylığını koyduğunu belirten Saraç, "benim aklımda muhtar olmak yoktu ama birçok kişi muhtarlığa aday olmamı çok istedi. Ben de onları kırmadım ve 29 Mart seçimlerinde adaylığımı açıkladım. Benim dışımda üç aday daha vardı. Açık bir farkla vatandaşlar beni seçti. Bu görevi geride kalan altı ayda layıkıyla yaptığımı düşünüyorum. Çünkü ben sadece mahallemin hizmet almasından sorumlu değilim, huzurundan ve güvenliğinden de sorumluyum. Atımla sokak aralarında devriye atarım. Huzurun devamı konusunda mahallelinin de sağduyusuyla şimdiye kadar bir sıkıntı yaşamadık" diye konuştu.

ÇOĞU VATANDAŞ GERÇEK ADINI BİLMİYOR

Siyah renge karşı büyük bir tutkusunun bulunduğunu bütün kıyafetlerinin siyah olduğunu ifade eden Saraç, şöyle devam etti: "Kovboy kıyafetlerimin tamamı siyahtır. Başka renk giyemiyorum. Giydiklerimin biraz farlı olduğunu biliyorum ama buradakiler artık buna alıştı. Kovboy kıyafetleri giymesem garipserler. Çünkü bana bu yörede ’kovboy’ veya ’Meksikalı’ derler. Çoğu vatandaş benim gerçek adımı bile bilmez. Bazen işlerin dolayısıyla Ankara’ya gidiyorum. Orada biraz insanlar beni garipsiyorlar. Bunu bakışlarından anlıyorum. Bu garipseme hiçbir zaman kötü bir manada değil ama. ’Böyle kovboy kıyafetli Türk olmaz’ diye düşündüklerinden herhalde çoğu zaman yabancı sanıyorlar. Türk olduğumu belli edince çok güzel sohbetler gelişiyor. Özellikle kadınlar ve çocuklar beni çok sempatik ve farklı buluyorlar. Bu da beni mutlu ediyor."

İÇİŞLERİ BAKANI ATALAY DA BENİ BÖYLE TANIR

Muhtar Saraç, Çanıllı’ya gelenlerin kendisini de muhakkak ziyaret ettiğini vurgulayarak, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile seçim çalışmaları için Ayaş’a geldiğinde tanıştığını, kısa sürede aralarında iyi ahbaplık geliştiğini söyledi. Bakan Atalay’ın da kıyafetlerinde ötürü kendisine övgüde bulunduğunu aktaran Saraç, "Sayın Bakan ile çok iyi bir ahbaplığımız var. Bunun dışında gerek Ayaş Kaymakamımız gerekse de Belediye Başkanımız her karşılaştığımızda kıyafetlerimden övgüyle bahsederler. Ben bu halimle çok mutluyum. En büyük hayalim gerçek kovboylarla tanışmak" dedi.

CEM YILMAZ’A KOVBOYLUĞU ÖĞRETİRDİM

Türkiye’de kendisi gibi kovboy ruhuna sahip kişilerin olduğuna inandığını belirten Saraç, toplumsal tepkilerden ötürü bu kişilerin kovboy gibi yaşamaktan ve giyinmekten çekindiğini düşündüğünü öne sürdü. Ünlü Komedyen Cem Yılmaz’ın "Yahşi Batı" adında bir kovboy filmi çektiğini televizyondan öğrendiğini ve çok heyecanlandığını ifade eden Saraç, "kovboy gibi yaşamanın ve giyinmenin ne demek olduğunu en iyi ben bilirim. Silah kullanmaktan ata binmeye, kement atmaktan giyinmeye kovboyluk ayrı bir yetenektir. Eğer Cem Yılmaz isteseydi ona kovboyluğu öğretirdim."

Özcan Yıldırım - Selim Sır / A.A.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.