Cemal Kaşıkçı'nın kan parası! Anlaşmalar tepkileri azaltıyor...

Cemal Kaşıkçı'nın kan parası! Anlaşmalar tepkileri azaltıyor...

Tüm dünyadan Cemal Kaşıkçı cinayetinin aydınlatılması talepleri gelirken, Suudi Arabistan milyar dolarlık anlaşmaları art arda imzalamaya devam ediyor. İmzalar atıldıkça kanlı cinayete yönelik tepkiler azalıyor

25 Ekim 2018, Perşembe 07:26 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Gazeteci Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim’de Suudi Arabistan’ın İstanbul’daki başkonsolosluk binasında öldürülmüştü. 18 günlük belirsizliğin ardından Suudi Arabistan, cinayeti kabul etmek zorunda kalmıştı.

Cinayetin arkasındaki isim olarak oklar Veliaht Prens Muhammed bin Selman’a dönerken, ABD Başkanı Donald Trump ve damadı Jared Kushner’in prensle yakın ilişkisi eleştirilere yol açmıştı.

"ÖNCE ÇIKARLARIMIZ GELİR"

Uluslararası kamuoyundan Suudi Arabistan’ı kınayan açıklamalar gelse de Almanya Başbakanı Merkel dışında ekonomik baskı konusunda net açıklama yapan olmadı.

İspanya’nın şiddet karşıtı görüşleri ile iktidara gelen sosyalist başbakanı Pedro Sanchez dün, cinayetin araştırılmasını istediklerini söyledi ancak Suudi Arabistan’a silah satışı konusunda “İspanya’nın çıkarlarını ve stratejik sektörlerinin gelişimini savunmalıyım. İnsan haklarını ekonomik çıkarların önüne koymamı isteyenler Suudi Arabistan’ın siparişini verdiği 2 milyar dolarlık savaş gemisinin yapımında çalışanları da düşünmeli” ifadelerini kullandı.

6 MİLYAR DOLARLIK DOSTLUK

Pakistan’da yolsuzluk ve şiddetle mücadele vaadiyle iktidara gelen Başbakan Imran Khan, dün Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen “Geleceğe Yatırım Girişimi Konferansı”ndaydı. Toplantıyı boykot etmesi beklenen Imran Khan ile Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın, Pakistan’a 6 milyar dolarlık borç verilmesi üzerinde anlaştığı açıklandı. Öte yandan, bazı uluslararası şirketlerin ve liderlerin boykotları ile başlayan konferansın 2’nci gününde toplamı 50 milyar doları aşan silah ve ticaret anlaşmaları imzalandığı belirtildi. Sadece Suudi petrol şirketi Aramco’nun CEO’su Emin Nasır, konferansta çeşitli devlet ve şirketlerle 34 milyar dolarlık petrol anlaşmaları yaptıklarını açıkladı.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’dan Prof. Dr. Ali Özek için taziye mesajı