Cep telefonları kolu sakatlıyor

Fazla cep telefonu kullanımının parmaklarda karıncalanmalara, ellerde kas kaybına; dirseklerde ise kalıcı doku bozulmalarına yol açabildiği saptandı

15 Eylül 2011, Perşembe 08:11
A A

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Uzmanı Prof. Dr. Burhanettin Uludağ, ABD’de yapılan bir araştırma sonucunda fazla cep telefonu kullanımının parmaklarda karıncalanmalara, ellerde kas kaybına dirseklerde ise, kalıcı doku bozulmalarına yol açabildiğinin ortaya çıktığını söyledi

Uludağ, “Uzun süreli cep telefonu kullanan kişiler, telefonu tuttukları kolda ön kolun dış kenarı ile serçe parmağı ve yüzük parmağında uyuşma, karıncalanma gibi belirtiler farkediyor. Aşırı cep telefonu kullanımı sırasında dirsek 90 dereceden fazla bükülmesi ile sinir boyu 4.5-8 milimetre arasında uzuyor. O bölgede ödem gelişiyor ve sinirin bulunduğu alan daralıyor.

Eklem hareketleri ile tekrarlayan travmalara maruz kalan dirsekte sinirlerde ciddi hasarlar meydana gelebiliyor. Ameliyatta koltuk altından ince iğne ile kol uyuşturuluyor. Bazen ameliyat sonrasında fizyoterapi gerekiyor” diye konuştu.

MÜGE AYYILDIZ Antalya DHA 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.