Cep telefonundaki büyük tehlike!

Cep telefonundaki büyük tehlike!

Cep telefonundaki büyük tehlike!

27 Haziran 2010, Pazar 11:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Emin Demir - Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Necati Dedeoğlu başkanlığında, üniversite öğrencileri tarafından ilköğretim öğrencilerine yönelik yapılan bir anket çalışmasında, 7 ve 8’inci sınıflarında okuyan çocukların yüzde 34’ünün cep telefonu kullandığı ortaya çıktı.
Antalya’nın Pınarlı bölgesindeki ilköğretim okullarında yapılan anket çalışmasında, öğrenci ve öğretmenlere, cep telefonu kullanımı, telefonun zararının bilinip bilinmediği ve alınması gereken tedbirlere ilişkin soruların yöneltildi.
Anket sonuçlarına göre, 13 ve 14 yaşlarındaki ilköğretim 7 ve 8’inci sınıf öğrencilerinin hepsi kendisine cep telefonu alınmasını istiyor, yüzde 34’ü ise kullanıyor.
Cep telefonu olan çocukların yüzde 50’sinin ailesinde bir veya iki, yüzde 40’ının ailesinde ise 3 veya 4 cep telefonu bulunuyor.
Çocukların yüzde 70’i cep telefonlarının zararlarını biliyor. Çocukların yüzde 34’ü cep telefonu ile günde 11 dakikadan fazla konuşuyor. Yüzde 85’i telefonlarını pantolon ceplerinde taşırken, yüzde 68’i gece telefonu kapatmıyor, yastık altında açık olarak saklıyor.
 

ÖĞRETMENLER ZARARLI DİYOR AMA...

Yüzde 90’ı cep telefonu kullanan öğretmenlere, ’Çocukların cep telefonu ile konuşmasında sakınca var mı?’ diye sorulduğunda ise, yüzde 95’i ’evet’ yanıtını verdi.

Öğretmenlere ’Çocuğunuzda cep telefonu var mı?’ diye sorulduğunda da, yüzde 25’i çocuğunda cep telefonu bulunduğunu bildirdi.

Öğretmenlerin yüzde 61’i ’Öğrencilere cep telefonu hakkında eğitim veriyor musunuz?’ sorusuna ’evet’ yanıtını verirken, bu eğitimi veren öğretmenlerin büyük bölümü kadın öğretmenlerden oluştu.

Cep telefonu hangi hastalıkların riskini arttırıyor? Sonraki sayfada...


 

PROF. DR. DEDEOĞLU’NUN DEĞERLENDİRMESİ

İnsanların cep telefonları konusunda fazla bilgi sahibi olmadıklarına işaret eden Dedeoğlu, bu nedenle karaciğer, akciğer, kalp, her türlü kanser hastalıklarını cep telefonları ve baz istasyonlarına bağlayanlar olduğunu söyledi.

Dedeoğlu, şirketlerin, kimseden izin alınmadan, bilgi vermeden baz istasyonlarını insanların yoğun yaşadığı yerlere kurduğunu belirterek, şunları söyledi:
"Baz istasyonları cep telefonlarına göre daha az elektromanyetik dalga yayarlar ama sürekli yayar. Çocuklar, yaşlılar, hastalar ve hamileler cep telefonundan daha fazla etkileniyor. Bu nedenle bu riskli grup, cep telefonlarından mümkün olduğunca uzak durmalıdır. Cep telefonları ile ne kadar az konuşursak o kadar az etkileniriz. Cep telefonları ile kulaklıkla konuşulmalı, gece kapatılmalı, belde taşınmamalı, telefon ilk açıldığında kulaktan uzak tutulmalıdır."
 

AA

2

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sinsi böbrek hastalığı belirtileri