Çernobil'deki yangın tehlikeli boyuta yaklaşıyor

Ukrayna'da meydana gelen orman yangını ciddi bir boyuta ulaştı. Orman yangını her geçen gün Çernobil'de nükleer atıkların depolandığı bölgeye yaklaşıyor.

14 Nisan 2020, Salı 12:52 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Dünya corona virüs ile mücadele ederken Ukrayna yeni bir ciddi durumla karşı karşıya. Ukrayna'da Çernobil yakınlarındaki kontrol altına alınamayan yangın endişe yaratıyor. Ukrayna’nın Çernobil bölgesindeki orman yangını, 4 Nisan tarihinde başlamasına ve yürütülen yoğun çalışmalara rağmen, henüz söndürülemedi. Yangında, büyük kısmı nükleer felaketin ardından tahliye edilmiş olan 12 köyün, mezarlıkların ve geniş ağaçlık alanların yandığı bildirildi.

Riskli bir bölgeye yaklaştı

Riskli bir bölgeye yaklaştı

Ukrayna Acil Durumlar Bakanlığı´ndan yapılan açıklamada, çevreye yayılan dumanlar nedeniyle, yangının kapladığı alanın tam olarak tespit edilemediği, fakat 8 Nisan tarihi itibariyle, 3 bin 500 hektarlık alanın yangının etkisi altında kaldığı belirtildi. Tur operatörü Yaroslav Yemelianenko, yangının terk edilmiş Pripyat şehrine ulaştığını ve nükleer santrale yaklaştığını belirtti.Yangının nükleer atıkların depolandığı bölgeye yaklaştığı ifade edildi.

Sosyal medya hesabına "Durum ktritik. Bölge yanıyor" yazan Çernobil Tur Operatörü Yaroslav Yemelianenko yangının videosunu paylaştı.

Çernobil patlaması nasıl oldu?

Çernobil patlaması nasıl oldu?

Çernobil Faciası, 26 Nisan 1986 tarihinde Sovyetler Birliği'ne bağlı Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti´nin Pripyat şehri yakınlarındaki Çernobil Nükleer Santrali'nin 4 numaralı reaktöründe gerçekleşen nükleer kaza.

Kaza, Uluslararası Nükleer Olay Ölçeği'ne göre bugüne kadar meydana gelmiş en büyük nükleer kazalardan biri olarak nitelendiriliyor. Çernobil felaketi, Uluslararası Nükleer Olay Ölçeğinde en yüksek sınıflandırma oranı olan 7 ile ölçeklendirildi. Bu sınıfta ölçeklendirilen yalnızca iki nükleer felaket bulunmakta. Bunlardan birisi Çernobil felaketi, diğeri ise 2011 yılında meydana gelen Fukuşima I Nükleer Santrali kazaları. 

Felaket maliyeti ve kayıpları açısından tarihin en kötü iki nükleer felaketinden birisi. Kaza sonrası 500.000´den fazla işçi nükleer faciaya müdahalede bulunmuş ve birçoğu radyasyona maruz kalmdı. Tahmini olarak yapılan masraf ise 18 milyar ruble oldu. Meydana gelen kaza esnasında 31 kişi öldü fakat çok büyük bir alana yayılan radyasyon neticesine uzun vadede sonuçlarının daha ağır olduğu değerlendirildi. 

DHA

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Milli Takım koçu John Geddert taciz davasının duruşma günü intihar etti