Çeşme'de SİT alanına izinsiz kurulan iskeleleri belediye kaldırdı

İzmir Çeşme'deki Çayağzı Mevkii’nde izinsiz kurulan iskeleler arkeolojik SİT sınırları içinde kaldığı için Çeşme Belediyesi tarafından yıkıldı

13 Aralık 2017, Çarşamba 10:33
A A
Çeşme'de SİT alanına izinsiz kurulan iskeleleri belediye kaldırdı
Çeşme’de bazı özel tekne sahipleri ve balık avı turu düzenleyen tekne sahiplerince kurulan iskeleler yıkıldı. Yıkım kararını uygulayan Çeşme Belediyesi’ne gösterilen tepkinin haksız olduğunu savunan Ildır Muhtarı Erdem Yavuz, İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun yıkım kararı ile ilgili resmi yazıyı sosyal medya hesabında paylaştı.

Erdem Yavuz, iskelelerin 1. derece arkeolojik SİT alanı olduğu bilinmesine karşın yapıldığını ve Çeşme Belediyesi’ne gösterilen tepkinin yersiz olduğunu söyledi. Ildır Muhtarı Yavuz, açıklamasının ardından Koruma Kurulu’nun resmi yazısını paylaştı.Açıklamada şu ifadeler yer aldı: "İzmir İli, Çeşme İlçesi, Ildır Mahallesi, Çayağzı Mevkii’ndeki 1. derece arkeolojik SİT sınırları içinde bulunan alanda, 2863 sayılı yasanın 9. maddesi ile 05.11.1999 tarih, 658 Sayılı İlke Kararı’na aykırı olarak yapılan izinsiz uygulamaların Müze Müdürlüğü ve Kazı Başkanlığı denetiminde, ilgili belediyece kaldırılmasına, kaldırılmadığı takdirde ilgilileri hakkında Çeşme Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasına karar verildi."

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.