Çetelere rahat yok

İstanbul'da neredeyse her gün bir çete çökertiliyor

17 Ekim 2009, Cumartesi 05:00
A A

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün düzenlediği operasyonlarla dün de kontör çetelerine, taklit malzeme çetelerine ve tarihi eser kaçakçılarına darbe vuruldu.

TAKLİT ÇETESİ

İstanbul’da bir emniyet amirinin marketten sürekli aldığı kepek önleyici şampuanın sahte olduğunu fark etmesi üzerine taklit ürün çetesine yönelik operasyon başlatılmıştı. Operasyon çerçevesinde 18 ilde daha baskınlar düzenlendi. Polis, temizlik sektöründe önde gelen markaların sahtesini piyasaya süren 93 kişilik bir çeteyi çökertti. Baskınlarda 20 Milyon TL’lik sahte ürün ele geçirildi. Çetenin İstanbul Esenyurt’ta ürettiği deterjanları marka ürünlerin ambalajlarının birebir benzeyen kopyalarıyla piyasaya sürdüğü ortaya çıktı. Gözaltına alınan çete üyelerinden 50’si tutuklandı.

Elvan EZBER/DHA

KONTÖR ÇETESİ

İstanbul’da vatandaşları rastgele cep telefonundan arayan kişiler kendilerini komiser ve jandarma olarak tanıtıp kontör dolandırıcılığı yapıyordu. ‘Telefonunuzu teröristler kullanıyor. Onları yakalamamız için bize kontör gönderin’ diyen uyanıklar Jandarma tarafından düzenlenen bir operasyonla yakalandı. 10 kişilik çetenin evlerinde yapılan aramada 1 tabanca ile çok sayıda cep telefonu ele geçirildi.

Ramis HEPCAN/DHA

'OSMANLI' ÇETESİ

İstanbul Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü bir ihbar üzerine dün Kapalıçarşı’da bir işyerine baskın yaptı. İşyerinde yapılan aramada aralarında Osmanlı Dönemine ait şamdanlar, alemler, muslaklar, mangallar, el biçimli tokmaklar, ibriklerin de olduğu 73 tarihi eser ele geçirildi. Tarihi eserlerin çoğunun camilerden çalındığını tespit eden polis işyeri sahibi Cengiz Sedat ile Murat Kaya’yı gözaltına aldı. Tarihi eserler Müzeler Müdürlüğü’ne teslim edilecek.

Taner YENER/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.