Ceza kesmek yerine kask dağıttılar!

Antalya'da Konyaaltı İlçe Jandarma Komutanlığı'na bağlı ekipler, trafik eğitim projesi kapsamında yapılan yol kontrolünde, kask takmadığı gerekçesiyle durdurdukları ve para ceza kesileceğini söyledikleri motosiklet sürücülerine, ceza makbuzu yerine kask hediye etti

11 Ocak 2014, Cumartesi 13:27
A A
Ceza kesmek yerine kask dağıttılar!

Konyaaltı İlçe Jandarma Komutanlığı, motosiklet sürücülerinin kask kullanımını yaygınlaştırmak için ’Kaskımla güvendeyim’ sloganıyla güvenli trafik eğitimi projesi başlattı. Proje çerçevesinde jandarma ekipleri, Bahtılı-Çakırlar yolunda bir kontrol noktası oluşturdu ve yoldan geçen kasksız motosiklet sürücülerini durdurdu. Jandarma ekipleri, kask takmayan sürücülere Karayolları Trafik Kanunu’nun 78/1 maddesi gereğince 80 lira ceza kesileceğini söyledi.

CEZA MAKBUZU YERİNE KASK HEDİYESİ

Uygulama sırasında durdurulan ve ceza makbuzu kesilmesini bekleyen sürücülere sürpriz yapıp, kask hediye eden jandarma, ayrıca kaskın olası kazalarda kafaya gelen darbeyi en aza indirerek hayat kurtardığını, trafikte motosikletle seyir halindeyken kask takmanın zorunlu olduğunu söyleyerek, bilgilendirmede bulundu.

Ceza beklerken kask hediyesiyle karşılaşmanın şaşkınlığını yaşayan sürücüler, kaskları takarak yollarına devam etti. Jandarma tarafından durdurulan motosiklet sürücülerinden Ali Askan, bir daha kasksız motosiklet kullanmayacağını, bildiği halde ihmal ettiği kask kullanımının hayat kurtaran bir öneme sahip olduğunu dile getirdi.

50 KASK DAĞITILDI

Proje hakkında bilgi veren Trafik Tim Komutanı Jandarma Başçavuş Aşkın Gök, söz konusu uygulamayla dikkatlerini çektikleri sürücülere kaskın faydalarını anlattıklarını söyledi. Kask kullanımının olası kazalarda yaralanmayı en aza indirdiğine dikkat çeken Başçavuş Gök, motosiklet sürücülerine 50 kask dağıtıldığını kaydetti.

Tolga YILDIRIM/DHA

Sıradaki haber yükleniyor...