Ceza siyasi

Avrupa Birliği Komisyonu'nun, Türkiye hakkındaki İlerleme Raporu'nu açıklayan AB'nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn basın özgürlüğü konusunda endişeli olduklarını belirtti

15 Ekim 2009, Perşembe 05:00
A A

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Olli Rehn açıkladı. Türkiye hakkında her yıl hazırladığı İlerleme Raporu’nun 12’ncisini dün yayınladı. Türkiye’nin ‘yıllık karnesi’ niteliğinde olan belgede, hükümete övgülerin yanı sıra ciddi eleştirilere de yer veriliyor. Bu yıl rapora ilk kez giren basın özgürlüğü konusunda ağır eleştiriler var. AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn de bu konuda büyük endişe duyduklarını belirtti.

'ELE ALMALARINI İSTEDİM'

Olli Rehn, DYH’ye iki kalemde kesilen toplam 4 milyar 581 milyon TL’lik vergi cezası için şöyle konuştu: “Bu konuyu analiz ettik. DYH’ye kesilen vergi cezalarıyla ilgili ciddi endişelerimiz var.

Eğer bir vergi cezası bir şirketin yıllık cirosundan daha yüksekse bu oldukça güçlü bir yaptırımdır ve bu durumda sadece mali bir yaptırım olmakla kalmayıp siyasi yaptırım olarak algılanır. Bu nedenle Türk yetkililerden bu konuyu çok ciddi bir şekilde ele almalarını talep ettim.”

BOYKOT ÇAĞRISI DA RAPORDA

AB Komisyonu, İlerleme Raporu’nda da konuya açık bir şekilde değiniyor. Belgede, “Doğan Yayın Holding’e yönelik olarak vergi bağlantılı iki prosedür başlatıldı. Gelir İdaresi yetkililerince empoze edilen yüksek cezalar grubun ekonomik yaşayabilirliğinin altını kazıyor ve bu nedenle pratikte basın özgürlüğünü etkiliyor.

Vergi bağlantılı bu prosedürlerde orantılılık ve adaletlilik ilkelerine bağlı kalma ihtiyacı var” ifadeleri kullanıldı. Raporda, Başbakan Erdoğan’ın Doğan Grubu’na bağlı televizyon kanalları ve gazetelere yönelik olarak yaptığı boykot çağrısına da değinilerek “Medya üzerindeki siyasi baskılar ve yasal belirsizlikler pratikte basın özgürlüğünü etkiliyor” tespitine yer verildi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.