'Cezaevlerindeki 5 bin PKK'lı açlık grevine başladı'

Diyarbakır Tututuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği Şube Başkanı Cahit Demirkıran, IŞİD'in Kobani'ye saldırılarına dikkat çekmek ve insani yardım koridorunun açılması için cezaevlerindeki 5 bin PKK'lının açlık grevine başladığını söyledi

16 Ekim 2014, Perşembe 14:52
A A
'Cezaevlerindeki 5 bin PKK'lı açlık grevine başladı'

Diyar Tuhad-Der üyeleri, Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi önünde bir araya gelerek, "PKK’lı, PJAK’lı tutsakları Kobani direnişini selamlıyoruz" yazılı pankart açtı.

Derneğin Şube Başkanı Cahit Demirkarın, IŞİD’ın Kobani’ye saldırılarının 32’nci güne ulaştığını belirterek, cezaevlerindeki 5 bin PKK’lının IŞİD’in Kobani’ye saldırılarına dikkat çekmek ve Kobani’ye insani yardım koridorunu açılması için cezaevlerinde açlık grevine başladığını söyledi. Türkiye’nin Kobani’nin düşmesini istemiyorsa PYD ve Rojava’nın statüsünü tanıması gerektiğini öne süren Demirkıran, şöyle dedi:

"Kobani’ye derhal ’Yardım koridoru’ açmalıdır. Bu bağlamda Türkiye ve Kürdistan cezaevlerinde bulunan yaklaşık 5 bin PKK’lı ve PJAK’lı tutsaklar 15 Ekim’den başlayan açlık grevine girmiş bulunmaktadır. AKP Hükümet’inin Rojava üzerindeki politikalarından vazgeçmesi ve Kobani’ye yardım koridorunun derhal açılması için PKK’lı ve PJAK’lı tutsakların başlattığı açlık grevini dernek olarak destekliyor, tutsak yoldaşlarımızın taleplerinin bizimde taleplerimiz olduğunu belirtiyoruz."

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...