Challenge Accepted nedir? Kadınlar siyah beyaz fotoğraflarını paylaşarak ne anlatmak istiyor?

Birkaç gündür ünlü ünsüz fark etmeksizin hemen hemen tüm kadınlar Instagram’dan siyah beyaz fotoğraflarını paylaşarak Woman Challange akımına katıldı. Peki Woman Challange’ın amacı ne? Kadınlar ne istiyor?

29 Temmuz 2020, Çarşamba 15:13 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Challenge Accepted akımı nedir?

Challenge Accepted akımı nedir?

Birkaç gündür muhtemelen sosyal medya hesabınız siyah-beyaz selfie’lere büründü. #ChallengeAccepted hashtag'i ile paylaşılan bu fotoğraflar, ilk olarak kansere karşı farkındalık yaratmayı amaçlıyordu ancak bir anda bir kadın hareketine dönüştü.


Kadınlar, Instagram hesabından siyah beyaz fotoğraflarını #ChallengeAccepted etiketi ile yayınlayarak, arkadaşlarını etiketliyor ve meydan okuma teklif ediyor. Bu meydan okumayı kabul eden kadınlar da sosyal medyadan siyah – beyaz fotoğraflarını yine arkadaşlarını etiketleyerek paylaşıyor. Kadınlar, bu şekilde zincir oluşturarak, birbirlerine destek vererek, birlik olduklarını gösteriyor. 

Challenge Accepted ile neye dikkat çekilmek isteniyor?

Challenge Accepted ile neye dikkat çekilmek isteniyor?

İstanbul Sözleşmesi’nin de tartışmaya açıldığı bugünlerde kadınlar şiddet, taciz ve eşitsizliğe karşı seslerini yükseltiyor. "İstanbul Sözleşmesi yaşatır" etiketi de eklenerek, "Kadınlar kadınları destekliyor" mesajı veriliyor.

İstenilen şey çok basit aslında. Kadınlar şiddete maruz kalmak istemiyor, kadınlar öldürülmek istemiyor, kadınlar taciz edilmek istemiyor.

İstemiyor diyoruz ama… Çok tuhaf değil mi? Çünkü bu normal bir yaşam hakkı. Kadınların, "Ölmek istemiyorum, taciz edilmek istemiyorum, şiddete maruz kalmak istemiyorum” gibi taleplerinin olmadığı bir dünya diliyoruz...

Dünyaca ünlü kadınlardan destek

Dünyaca ünlü kadınlardan destek

Dünyaca ünlü şarkıcı Christina Aguilera ve oyuncu Jessica Biel de sosyal medyadan destek verdi. Siyah beyaz fotoğraflarını paylaşarak "Türkiye'deki kadınlar, sizinleyiz" mesajı verdi.


 Jessica Biel: Ne olup bittiğini anlamak biraz zamanımı aldı

Jessica Biel: Ne olup bittiğini anlamak biraz zamanımı aldı

Basitçe söylemek gerekirse bu bütün kadınların birbirine destek olduğu konusunda küresel bir hatırlatma, özellikle de duyulamayanlar için. Türkiye'deki kadınlar, biz sizinleyiz ve sizi duyuyoruz. Ve ABD'deki kadınlar, bu da birbirimizin korumak için sesimizi kullanmamız gerektiği için bir hatırlatma.

Demi Moore: Fotoğrafları gazetelerde siyah beyaz yayınlanacaktı

Demi Moore: Fotoğrafları gazetelerde siyah beyaz yayınlanacaktı

Türkiye'de, öldürülen yüzlerce kadının onuruna bir dayanışma challange'ı başlatıldığını öğrendim. Fotoğrafları gazetelerde siyah beyaz yayınlanacaktı. Hikayelerde daha fazla şey paylaştım ve daha fazla bilgiyi @auturkishculturalclub adresinden öğrenebilirsiniz. Hepimiz birbirimizi eğitmeye, desteklemeye ve canlandırmaya devam edelim!

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Antalya'da sıcaktan bunalan vatandaşlar, Konyaaltı Sahili'nde sabahlıyor