Charlie Hebdo saldırısına Türkiye'den ilk tepkiler

Charlie Hebdo saldırısına Türkiye'den ilk tepkiler

Paris'teki katliama Türkiye'den ilk açıklamayı Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik yaptı. Ardından da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun açıklaması geldi

07 Ocak 2015, Çarşamba 15:33 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU

Sebebi ve amacı ne olursa olsun terörün her türlüsüne karşıyız (1) ANKARA, (DHA) - DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa’nın başkenti Paris’te yayınlanan ve Hz. Muhammed’in karikatürünü yapen Charlie Hebdo dergisine düzenlenen ve 12 kişinin öldüğü saldırı ile ilgili açıklama yaptı. Çavuşoğlu, "Türkiye olarak terörün her türlüsünü nefretle kınıyoruz. Sebebi ve amacı ne olursa olsun terörün her türlüsüne karşıyız. Yaşadığımız coğrafyada ve Avrupa’da mücadele etmemiz gereken 2 unsur var. Bunlardan bir tanesi bölgemizdeki ve tüm dünyadaki terörle mücadeledir. Terörle mücadelede ciddi bir eksiklik var. DEAŞ ile mücadelede bile kaç aydır sonuç elde edilemedi. Diğer husus ise Avrupa’da ve birçok bölgede artan ırkçılık, yabancı düşmanlığı, ayrımcılık ve İslamofobiyadır. Artan bu akımlarla terör birbirini tetikliyor maalesef" dedi.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI ÖMER ÇELİK

"Bütün insanlara yapılmış bir eylemdir. Kınıyorum. Görüntüleri izledik. Merkeze geliyorlar derginin merkezine. Son derece sakin bir biçimde geldiler ve saldırdılar. Bu masum insanlara yapılmış bir saldırı. Paris'in merkezinde bu kadar profesyonel bir şekildeki saldırıya dikkat çekmek lazım.

Müslümanlar çok incindi ve protesto yaptılar. Bu saldırıyla bunun bağdaştırılmaması lazım. Müslümanlar bu olayı kınarlar. Hedeflenen başka şeyler var bence. Neyi hedeflediklerine bakmak lazım."

BAKAN YALÇIN AKDOĞAN

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Fransa'daki kanlı saldırıyla ilgili ''Bu olay yeni bir müslüman karşıtlığına dönüşürse bu teröre hizmet eder" diye konuştu.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İngiltere'de koronavirüste umutlandıran gelişme