ÇHD'li 5 avukat tahliye edildi

Silivri'de görüşülen dosya üzerindeki ara kararla Kandıra F Tipi'nde kalan Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Av.Selçuk K, Av.Taylan Tanay, Av.Ebru Timtik, AV.Barkın Timtik, Av.Günay Dağ'a tahliye kararı geldi. 19 Ocak 2013'ten bu yana tutukluydular; bu kararla birlikte ÇHD davasında tutuklu avukat kalmadı

21 Mart 2014, Cuma 14:34
A A
ÇHD'li 5 avukat tahliye edildi

"Terör örgütü DHKP-C'ye üye olmak ve yönetmek" suçlarından yargılanan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı'nın da aralarında bulunduğu 5 sanığın tahliyesine karar verildi.
      
Dava kapsamında yargılanan tutuklu sanıkların avukatları, dosyanın nakledildiği İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesine 19 Mart'ta tahliye talepli dilekçe sundu.
      
Bu talepleri değerlendiren mahkeme, tensip tutanağı düzenledi. Mahkeme, tutuklu yargılanan avukatlar ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, ÇHD İstanbul Şube Başkanı Taylan Tanay, Ebru Timtik, Barkın Timtik ve Günay Dağ'ın, "üzerlerine atılı suçun niteliği, delil durumu, delillerin toplanmış, savunmalarının alınmış ve sabit ikametgah sahibi olması, delilleri karartma ihtimalinin bulunmaması, tutuklu kaldıkları süre ve benzer konumdaki sanıkların tutuksuz yargılanması, tutuklanmanın tedbir olması ve tutuklamadan beklenen gayeye bu aşamada ulaşılmış olmasın"ı dikkate alarak, tahliyesine karar verdi.
     
Mahkeme heyeti, sanıklar Oya Aslan ve  Özgür Yılmaz'ın haklarındaki yakalama kararlarının kaldırılmasına karar verdi. Mahkeme heyeti söz konusu 7 sanık hakkında yurt dışına çıkış yasağı da koydu.
     
Heyet, 11 ve 12 Kasım 2014'te yapılacak duruşmanın adliye binasındaki büyük salonda yapılmasını kararlaştırdı.
     
Bu tahliyelerle dava kapsamında tutuklu sanık kalmadı.

Sıradaki haber yükleniyor...