Chia tohumu yemek zayıflatır mı?

Mucizevi olarak zayıflatıcı etkisi olduğu söylenen chia tohumunu günde 48 gramdan fazla tüketmek, birtakım yan etkilere sebep olabiliyor

11 Mart 2017, Cumartesi 15:56 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Şarkıcı İrem Derici’nin chia tohumuyla zayıfladığını söylemesi üzerine son günlerde chia tohumu satışları arttı.Sekiz Eylül Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ceyna Uysal ise bu tohumun kilo verdirmediğini söyleyerek fazla tüketilmesine karşı uyarılarda bulundu.

Tohumun olumlu sonuçlarının olduğu gibi olumsuz sonuçlarının da olduğunu savunan Diyetisyen Ceyna Uysal, "Ülkemizde son dönemlerde oldukça popüler hale gelen chia tohumu aslında Azteklerin ve Mayaların milattan önce 3500’li yıllardan beri kullanmaya başladığı besin değeri yüksek, bir ada çayı türünün tohumlarıdır.

Yüzde 25-30 oranında yağ içeren chia tohumunun içeriğinin büyük kısmını Omega 3 oluşturuyor. Doymuş yağ oranı düşüktür. Besin değeri açısından baktığımızda ortalama 2 yemek kaşığı chia 137-139 kalori, 4 gram protein, 9 gram yağ, 12 gram karbonhidrat ve 11 gram lif içerir. 100 gramı kalsiyum, demir ve magnezyum ihtiyacının yarısından fazlasını karşılıyor.

Pek çok yiyeceğe, salatalara, soslara eklenerek kullanılabilir. İçeceklerle de karıştırılabilinir. Suda bekletildiğinde jelimsi kıvama gelebilir. Tıpkı kuru baklagiller gibi tokluk hissi yarattığı düşünülür" diye konuştu.

Türkiye’de son zamanlarda zayıflatıcı etkisi olduğu söylense de chia tohumunun sanıldığı gibi mucizeler yaratmadığını belirten Diyetisyen Ceyna Uysal, "ABD’de yapılan bir araştırmada beden kitle endeksi 25’in üzerinde olanlara 12 hafta süresince normal diyetlerine günde 50 gram chia tohumu verilmiş. Bu süre sonunda yapılan değerlendirmelerde chia tohumu verilen bireylerde kan lipit değerlerinde veya kilo verdirici etkisi ile ilgili belirgin bir azalma tespit edilmediği bildiriliyor.

Bununla ilgili daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Tokluk süresini uzattığına dair veriler olsa da  bilim insanları tok tutma etkisinin lif içeriğine bağlı olduğunu, bunun diğer besinlerle de sağlanabilineceğini düşünüyor" dedi.

Diyetisyen Ceyna Uysal, günlük 48 gramın üzerinde alınmasının yan etkilere yol açabileceğini söyleyerek, "Yüksek Omega 3 içeriğinden, kan sulandırıcı etkisinden ötürü kan basıncında düşüş ve kanamalara, bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara, sindirim problemlerine neden olabilmektedir.  

Gluten içermez, bu nedenle çölyak hastaları tarafından tüketilebilir.

Tabii ki tüm besinlerde olduğu gibi chia tohumunu da porsiyonunda tüketildiği taktirde beslenme listelerine uzmanların önerdiği dozlarda eklenerek çeşitlilik sağlanabilir" dedi. 

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (28 Şubat 2021)