CHP: Brifing verenlerin isimlerini açıklayabiliriz

CHP: Brifing verenlerin isimlerini açıklayabiliriz

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Wikileaks belgelerinde, ABD Büyükelçiliğine brifing verdiği iddia edilen emniyet yetkililerinin isimlerini açıklayabileceklerini söyledi.

08 Şubat 2012, Çarşamba 11:38 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kart, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Wikileaks belgelerinde, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın, ABD Büyükelçiliğine bazı konularda bilgi aktardığının yer aldığını söyledi. Kart, bir tarafta yargıçlık görevinin sorumluluğuyla bağdaşmayacak şekilde "muhbirlik" yapan Yüksek Mahkeme Başkanı diğer tarafta bu Başkanı himaye eden bir Hükümet bulunduğunu ileri sürdü.

Söz konusu belgelere göre bazı emniyet yetkililerinin de aynı büyükelçiliğe bilgi aktardığını belirten Kart, "Türkiye’nin güvenlik ve istihbarata ilişkin bilgileri, emniyet aracılığıyla başka ülkelere ihbar edilmektedir" dedi.

Emniyetin bu konuda kamuoyunu kandırmaması gerektiği anlatan Kart, gerekirse söz konusu büyükelçiliğe brifing veren emniyet yetkililerinin isimlerini açıklayabileceklerini söyledi.

Kart ayrıca, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İsviçre bankalarında gizli hesaplarının bulunduğu yönündeki iddiaların" da henüz açıklığa kavuşmadığını, bu konuda somut bir açıklama yapılması gerektiğini söyledi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bakan Dönmez tarih verdi: Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin temelini atacak