CHP'den AİHM'e referandum başvurusu

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, anayasa değişikliği referandumuyla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne itiraz başvurusu yaptı.

28 Nisan 2017, Cuma 11:51
A A
CHP'den AİHM'e referandum başvurusu
CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, AİHM başvurusunda,16 Nisan'daki anayasa değişikliği halk oylamasına ilişkin süreçte ve sonrasında yaşananları özetledi. Çam, başvurusunda, halk oylaması sürecinde tüm kamu kaynaklarının, tarafsızlık yemini eden cumhurbaşkanınca bizzat koordine edilen, kapsamlı bir planla "evet" oyu verilmesi yönünde kullanıldığını savundu.
 

"REFERANDUM ÖZGÜRLÜKLERİN KISITLANDIĞI BİR ORTAMDA YAPILDI"


Medyada, "hayır" oyu verecekler için, terör örgütüne destek vermekle itham eden yayınlar yapıldığını öne süren CHP'li Çam, başvurusunda, halk oylamasının, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL kapsamında çıkarılan çok sayıda KHK ile hak ve özgürlüklerin kısıtlandığı bir ortamda gerçekleştirildiğini iddia etti.
 

OY PUSULASI DETAYI


CHP'li Musa Çam, anayasanın 18 maddesi gibi görülse de aslında 72 maddede değişiklik yapılarak, kuvvetler ayrılığı rejiminin fiili ve hukuki olarak sona erdirildiğini ileri sürdü. YSK'nın, mühürsüz oy pusulasını kabul eden kararıyla da referandum sonucunun gayrimeşru ve halk iradesini yansıtmayan bir sonuçla sonlandığını savunan Çam, AİHM başvurusuna, bu sürece yaptığı itirazla ilgili belgeleri de ekledi.
 

YSK SONUÇLARI DÜN AÇIKLAMIŞTI


Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 16 Nisan 2017 Pazar günü yapılan Anayasa değişikliğine ilişkin halk oylamasının kesin sonuçlarını dün açıkladı.. Buna göre, 25 milyon 157 bin 463  seçmen evet, 23 milyon 779 bin 141 seçmen hayır oyu kullandı.
 
Sıradaki haber yükleniyor...