CHP'den Sine-i Millet açıklaması

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, ’CHP Meclis’ten çekilecek mi?’ sorusunu yanıtladı: MYK'da bunun doğru olmadığı kararı alındı

19 Nisan 2017, Çarşamba 16:54
A A
CHP'den Sine-i Millet açıklaması
Referandum sonuçlarıyla ilgili CHP Merkez Yürütme Kurulu bugün toplandı. Ardından CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke kameraların karşısına geçti ve referandum sonuçlarını tanımadıklarını açıkladı. Ardından da gerekirse sine-i millete gidileceğini kaydetti.

Bu sözler büyük yankı uyandırınca CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, açıklama yaptı ve "Toplumun değişik kesimlerinden CHP'ye böyle bir öneri gelmiştir ama yapılan MYK değerlendirmesinde böyle bir kararın uygun olmayacağı kararına varılmıştır" dedi.


'GAZİ MECLİS'İ SONUNA KADAR KORUYACAĞIZ'


Levent Gök, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında ’CHP Meclis’ten çekilecek mi?’ sorusunu şu şekilde yanıtladı:

"Referandum sürecinde yaşanılan, YSK’nın başını çektiği skandallar üzerine toplumun değişik kesimlerinde tartışmalar görülmektedir. Her kesim görüşlerini bildirmektedir. Toplumun değişik kesimlerinden CHP’ye böyle bir öneri gelmiştir. Ancak yapılan MYK değerlendirmesinde böyle bir kararın uygun olmayacağı kararına varılmıştır. CHP elindeki bütün meşru imkanları kullanarak Gazi Meclis’i sonuna kadar koruma kararı içerisinde olacaktır."


SİNE-İ MİLLET NEDİR?


Sine-i millet, Meclis zeminini terk etmek, halkın arasına katılıp, halk hareketi başlatmak ve siyasi iktidarı ya da egemenlere başkaldırı anlamını taşıyor. Kavram, siyasi arenada muhalefetin iktidara karşı son ‘silahı' olarak tanımlanıyor. Bugüne kadar Meclis’te tek bir milletvekili sine-i millete döndü.

O da Turgut Özal’ın cumhurbaşkanı seçiminde gerçekleşti. Sine-i millet diyen DYP Hatay Milletvekili Murat Sökmenoğlu milletvekilliğinden istifa etmişti.


(DYP Hatay milletvekili Murat Sökmenoğlu)
 

SELİN SAYEK BÖKE’NİN AÇIKLAMALARI


CHP, referandumun yenilenmemesi durumunda Sine-i Millete dönmeyi tartışmaya açmayı kararlaştırdı. CHP Genel Başkan yardımcısı Selin Sayek Böke, MYK toplantısında sonra yaptığı açıklamada bu kritik konuyu dile getirdi ve milletvekillerinin istifa ederek TBMM’den çekilmesi anlamına gelen ‘’Sine-i Millet” kararını gündemlerine aldıklarını bildirdi.

Selin Sayek Böke şöyle demişti: ‘’CHP olarak bu referandumu tanımıyoruz. Sonuç hayır çıkmıştır. Milyonların iradesine sonuna kadar sahip çıkacağız. Bu amaçla her türlü yaptırımı da masaya yatıracağız. Her türlü derken buna Sine-i Millet de dahildir”CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke: Referandum sonuçlarını tanımıyoruz

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Tunceli'de polis helikopterinin düştüğü bölgeden ilk fotoğraflar