CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan 'darbe kitapcığı' iddiası

CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan 'darbe kitapcığı' iddiası

Medya temsilcileriyle bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz darbe girişiminin başarıya ulaşması halinde cumhurbaşkanı ve başbakan olacak kişilerin isimlerinin yazılı olduğu bir kitapçık olduğunu söyledi. Yenikapı ruhundan çok daha fazla demokrasi beklediklerini belirten CHP lideri "Eğer itiraz etmezsek bu sivil darbe olur" dedi

03 Eylül 2016, Cumartesi 12:33 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu medya temsilcileriyle buluştu.

'KİTAPCIKTA ADLARI YAZIYOR'
Toplantıda "Darbe döneminin sivil ayağı neydi?" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, 15 temmuz darbe girişimi başarılı olsaydı görevlendirilmesi planlanan Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın isimlerinin olduğu bir kitapçık olduğunu söyledi. 

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından bazı satırbaşları şunlar:


"OHAL TBMM'den geçti, biz desteklemesek de geçti Ancak OHAL uygulaması amacının dışına çıktı.

'DEVLETİ TBMM YAPALANDIRIR'
Kanun hükmünde kararnamelere (KHK) prensip olarak karşıyız. KHK ile devlet düzenleniyor, devleti TBMM yapılandırır. Devlet yeniden inşa edilemez. Hem Başbakan'a hem Cumhurbaşkanı'na bu kaygılarımı ilettim.

'YARGIÇLARIN AYAKTA ALKIŞLAMASI KARA BİR TABLO'
 Adli yıl açılışının sarayda yapılması çok yanlış. İktidarın Yenikapı ruhundan anladığı siz sesinizi çıkarmayın biz istediğimizi yapalım. Bizimse Yenikapı'dan anladığımız bu değil. Yenikapı ruhu demokrasi için ortak payda çıkarmak olmalı. Yargıçların Erdoğan'ı ayakta alkışlaması kara bir tablo.

'TUTUKLAMAK ZORUNDA HİSSEDİYORLAR' 
Bu sürece yönelik bazı kırılma noktaları var. Özellikle hakimler sanıkları tutuklamak zorunda hissediyorlar kendilerini. Aksi taktirde hakimler FETÖ'cü damgası yemekten korkuyor. Böyle bir atmosferde adalet gerçekleşmez. Türkiye bu atmosferden çıkmalı.

'KİMSEYE ANLATAMAYIZ'
Gazetecilerin yaraların sanatçıların tutuklanması doğru değil. Yargılama olabilir ancak bu tutuksuz yargılama olmalı eğer terör örgütünün üyesiyse. Biz sanatçıların gazetecilerin yazarların tutuklanmasını kimseye anlatamayız.

Cezaevlerinde işkence ve kötü muamele duyumları var. Bunu da biz Batı'ya anlatamayız. İnsan Hakları Komisyonu'nun bu konusunda bir araştırma yapması için biz bir girişimde bulunduk ancak bu iktidar partisi tarafından kabul edilmedi. 

'HDP'NİN DE OLMASI LAZIM'
 AK Parti, CHP ve MHP'nin biraraya gelmesi önemli ama burada HDP'nin de olması lazım.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika! Çavuşoğlu duyurdu: Turistin görebileceği herkesi Mayıs sonuna kadar aşılayacağız