CHP, ÖİV'nin kaldırılmasını istedi

CHP, ÖİV'nin kaldırılmasını istedi

CHP, Özel İletişim Vergisi'nin (ÖİV) kaldırılması için kanun teklifi verdi.

06 Şubat 2012, Pazartesi 12:18 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

CHP Genel Başkan Yardımcıları Sezgin Tanrıkulu, Gürsel Tekin ve Erdoğan Toprak ile Balıkesir Milletvekili Nedret Akova, Gider Vergileri Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifini TBMM Başkanlığına sundu.

Teklifin gerekçesinde, 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 tarihlerinde meydana gelen depremin yol açtığı ekonomik kayıpları gidermek amacıyla 26 Kasım 1999’da çıkarılan kanunla, 31 Aralık 2000 tarihine kadar her çeşit cep telefonu işletmecileri tarafından verilen tesis, devir, nakil ve haberleşme hizmetlerine yüzde 25 ÖİV uygulamaya konulduğu anımsatıldı.

ÖİV’nin, her yıl uzatıldığı, 2004 tarihinde çıkarılan kanunda yapılan değişiklikle kalıcı hale getirildiği ifade edildi.

Türkiye’nin, cep telefonundan alınan vergiler açısından dünyada en yüksek vergiyi ödeyen ülke olduğu belirtilerek, "Gelişmiş ülkelerde faturalara sadece KDV yansıtılırken ülkemizde ise yüzde 18 KDV oranının yanı sıra yüzde 25 ÖİV alınmaktadır. Türkiye’de mobil iletişimden alınan vergi toplamı yüzde 43’e ulaşırken, sabit hatlarda da bu oran yüzde 33 düzeyinde gerçekleşmektedir. Elektronik haberleşmesi üzerinden alınan ÖİV’nin kaldırılması, vergi adaletini sağlayacağı gibi vergi oranlarının daha makul düzeylere çekilmesini sağlayacaktır. Düşen vergi oranları nedeniyle abone sayısı artacak, konuşma süreleri uzayacak bunlara bağlı olarak vergi gelirlerinde artış elde edilecektir" denildi.

Kayısı için Mecliste Araştırma komisyonu istendi

CHP, kayısının üretimi, hasadı, kurutulması, ihracatı ve ekonomik değerinin artırılabilmesi konularında Meclis Araştırması açılmasını istedi.

Ağbaba ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığına sunulan Araştırma Önergesinin gerekçesinde, Malatya halkının çok büyük bir kısmının geçimini
sağlayan kayısının, istediği değeri bir türlü bulamadığı ifade edildi.

Gerekçede, kayısının, devlet desteğine tabi olması, bilim adamlarının, kayısının sağlığa yararlarıyla ilgili araştırılma yapması istendi.

Ulusal ve uluslararası platformlarda, basın-yayın kuruluşlarında kayısının tanıtımının yapılması,hasadının daha modern yöntemlerle gerçekleşmesi,
kayısı üreticilerinin hijyen konusunda gerekli eğitimlerden geçirilmesi gerektiği belirtildi.

Gerekçede, "Kayısının uzun süre dayanabilmesi için kullanılan kükürt konusunda bilimsel çalışmalar yapılmalı, sağlığa zarar verecek miktar, tam ve
yoruma yer bırakmayacak şekilde kamuoyuna açıklanmalıdır" denildi.
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Hulusi Akar: Acımız çok büyük, milletçe derin üzüntü içindeyiz