CHP olağanüstü kurultaya mı gidecek?

CHP olağanüstü kurultaya mı gidecek?

Ekmeleddin İhsanoğlu'nun seçimi kaybetmesiyle birlikte onu aday gösteren CHP'nin lideri Kılıçdaroğlu'nun olağanüstü kurultaya gidip gitmeyeceği tartışılıyor. Kılıçdaroğlu daha önce katıldığı bir TV programında başarısızlık halinde kurultay sinyali vermişti

11 Ağustos 2014, Pazartesi 10:40 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Cumhurbaşkanlığı seçimini Erdoğan yüzde 51,7 ile kazandı. CHP 'nin önerdiği MHP ve BBP gibi partilerin destek verdiği  'çatı aday' İhsanoğlu ise yüzde 38.5 oyda kaldı. 30 mart 20014 seçim sonuçlarına göre çatı partileri yüzde  6 oranında yani 5 milyon oy kaybı yaşandı. Şimdi hangi parti tabanına sahip çıkamadı tartışması yaşanmaya başlandı. CHP parti Sözcüsü Haluk Koç İhsanoğlu da Demirtaş da kaybetmedi" dedi.

Şimdi kulislerde İhsanoğlu kaybetmediyse CHP ve MHP liderleri mi kaybetti sorusu soruluyor.  Çatı aday İhsanoğlu'nun seçimi kaybetmesiyle birlikte CHP'de kurultay çanları da çalmaya başladı. CHP lideri de daha önce katıldığı bir programda başarısızlık halinde kurultay sinyali vermişti.

'KURULTAY İSTENİRSE ELBETTE TOPLARIZ'

Kemal Kılıçdaroğlu , CNN Türk’te kadın gazetecilerin sorularını yanıtlarken "CHP'nin başarı ve başarısızlık kriteri nedir?" sorusuna, "Siyasette her karar, bir risktir. Ekmeleddin Bey, Cumhurbaşkanı seçilirse başarılıyız. 'Beklediğimiz oldu' deriz. Seçilemezse 'başarısız olduk' anlamına gelir" yanıtını vermişti.

Başarısızlık halinde kurultay istenirse rahatlıkla kurultay yapabileceklerini bildiren Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürmüştü:

"Keşke genel başkan adayları da çıksa, kurultaya gitsek, kurultay bir seçim yapsa. Yani eski anlayıştan partiyi büyük ölçüde kurtardım ve bundan sonra da kurtarmaya devam edeceğim. Farklı, kendi içinde barışık ama demokratik yarıştan çekinmeyen, o yarışı demokrasinin gereği olarak göre bir anlayışı egemen kılmak istiyorum. Kurultay istenirse elbette toplarız. Kendi içimizde tartışma varsa, tartışmayı sonlandırılacak şey, kurultaydır. Ona göre yolumuza devam ederiz."

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cumhurbaşkanı Erdoğan, şampiyon Beşiktaş ve taraftarını tebrik etti