CHP ve HDP'den Genel Kurul'da oturma eylemi

CHP ve HDP'den Genel Kurul'da oturma eylemi

TBMM Genel Kurulunda CHP ve HDP milletvekilleri kürsü önünde iç güvenlik paketini protesto etmek için oturma eylemi yaptı

21 Şubat 2015, Cumartesi 22:59 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

TBMM Genel Kurulu'nda görüşmeleri süren iç güvenlik paketi görüşmelerinde muhalefet milletvekilleri, tasarıya tepkileri nedeniyle tümü üzerindeki görüşmelerde söz almayınca, tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı. CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ise darbe yapıyorlar diyerek hükümeti eleştirdi.

İç güvenlik paketinin tümü üzerindeki görüşmelerinde TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı gruplara söz vermek için anons etti. Ancak muhalefet milletvekilleri, pakete tepkileri nedeniyle usul tartışmasını sürdürmek istedi. Ancak Bahçekapılı sırasıyla muhalefet partilerinin temsilcilerine üçer defa seslendi ve konuşmaları için kürsüye davet etti. Ancak muhalefet milletvekilleri kürsüye çıkmadı ve paket üzerindeki itirazlarını başkanlık divanı önünde Bahçekapılı'ya ilettiler.

Muhalefet milletvekilleri kürüye çıkmadı ve bunun üzerine AK Parti Çankırı milletvekili İdris Şahin kürsüye davet edildi. Kürsüye çıkan ve konuşmasını tamamlayan Şahin, AK Partili milletvekillerini alkışları arasında yerine oturdu.

Muhalefet milletvekilleri ise TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı'ya tepkilerini dile getirdi. Bahçekapılı, muhalefet milletvekillerini tepkilerine aldırış etmedi ve soru-cevap bölümene geçti. Soru cevap kısmında da kimse soru sormayınca birleşime 15 dakika ara verdi. Tümü üzerinden görüşmelerin bu şekilde tamamlanmasını üzerine AK Partili milletvekilleri alkışladı.
Birleşimin açılmasının ardından tümü üzerinde oylama yapıldı ve bölümlere geçildi. Bölümlerde de muhalefet tepkilerini sürdürdü ve kürsüye çıkmadı.

Bu sırada ise çok sayıda CHP ve HDP'li milletvekili kürsü önünde otura eylemi yaptı. Milletvekilleri, 'Biz çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız, ya siz', 'Faşizme karşı omuz omuza', 'Faşizme, darbeye geçit yok' sloganları attı.

Bu eylem sırasında TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı görüşmeleri sürdürdü ve 1'nci maddeye geçti. Ardından da birinci madde kabul edildi.

’EŞKIYA, AHLAKSIZ’ ATIŞMASI

TBMM Genel Kurulu’nda TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı ile CHP Grup Başkanvekili Engin Altay arasında ’Eşkıya ve ahlaksız’ tartışması yaşandı.
İç güvenlik paketi görüşmelerinde muhalefet milletvekilleri TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı’nın yönetim şeklini ağır dille eleştirdi. Söz alarak kürsüye çıkan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM Başkanvekili Bahçekapılı’ya sert sözlerle yüklendi. Altay, "Benim gözümde siz TBMM Başkanvekili değilsiniz. Benim nezdimde bir eşkıyasınız. Siz eşkıyasınız. Eşkıya ve ahlaksız tutumunuzdan vazgeçin" dedi.

TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı ise, "Çok da umurumdaydı. Eşkıya da sensin, ahlaksız da sensin" diye cevap verdi.


Fırat KESKİNKILIÇ/ANKARA,(DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Normalleşme ne zaman başlayacak? Kısıtlamalar esniyor mu? Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar