CHP yeni HSYK'ya 'yoklukla malul' diyecek

HSYK'nın yapısında değişiklik öngören kanun teklifinin görüşmelerinde 4. gün tamamlandı. CHP'li Batum, teklifi Anayasa Mahkemesi'ne hangi gerekçeseyle taşıyacaklarını açıkladı

14 Ocak 2014, Salı 00:57
A A
CHP yeni HSYK'ya 'yoklukla malul' diyecek

Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) yapısında değişiklik öngören kanun teklifinin görüşmelerinin 4. günü, dün gece saat 23.00 sıralarında sona erdi.

TBMM Adalet Komisyonu, 52 maddelik teklif nedeniyle dün 8 saatlik bir mesai yaptı. Şu ana kadar 25 maddenin görüşüldüğü komisyonda; bizzat AK Partililerin oylarıyla tekliften çıkarılan 5 maddeyle birlikte, toplam 25 madde geride kaldı.

Bugün saat 15.30 yeniden toplanacak ve Teftiş Kurulu'nun yapısını yeniden düzenleyen maddenin de görüşüleceği komisyonda, CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, teklifin 'gayri meşru' olduğunu öne sürdü.

Teklifin, 300 yıllık anayasa ilkelerini, kuvvetler ayrılığını "yok saydığını" öne süren Batum, "Bu yasayı iptal için başvurmayacağız, yoklukla malul olduğu için başvuru yapacağız. 326 yıllık ilkeyi göstere göstere yok sayıyorsunuz. Bu kadar hukuka aykırı, gayri meşru yasayı çıkarmayın" dedi.

Bu sırada, Batum ile AK Parti'li milletvekilleri arasında sözlü tartışmalar da yaşandı.

MHP İstanbul Milletvekili Murat Başesgioğlu, "Bize şu dış mihraklı komplolar konusunda gizli oturumda bilgi verseydiniz, bu komploların gerçek olduğu yönünde bizi ikna etseydiniz, sonuna kadar sizin yanınızda olurduk" diye konuştu.

HAMZAÇEBİ: GELİN GERİ ÇEKİN

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, yapılmak istenen düzenlemenin doğru olmadığını savundu.

Teklifle, kuvvetler ayrılığı ilkesinin tamamen ortadan kaldırıldığını öne süren Hamzaçebi, "Hukuk güvenliğini yok eden bu teklif, yine sizin en çok şikayetçisi olacağınız, 'keşke yapmasaydık' dediğiniz teklif olacaktır. Yargı, milletin yargısı olmak zorundadır. Bağımsız, siyasi etkiden uzak olmak zorundadır. Gelin bu teklifi çekin ve bağımsız yargının temellerini hep beraber atalım" diye konuştu.

Sıradaki haber yükleniyor...