CHP'de istifa depremi

Öymen'in Dersim sözleri nedeniyle, Tunceli'de 300 kişi bugün partilerinden istifa etti

23 Kasım 2009, Pazartesi 10:23
A A

Tunceli'de CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in Dersim isyanıyla ilgili sözleri nedeniyle, aralarında 3 ilçe belediye başkanı ile ilçe başkanlarınında bulunduğu yaklaşık 300 kişi bugün partilerinden istifa etti. İstifacılar adına açıklama yapan Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, "Dersim'de kadın-erkek, çoluk-çocuklardan oluşan onbinlerce masum insanın öldürülmesini meşrulaştırmaya çalışan bir anlayış ile aynı çizgide olmamız imkansız olduğu için mensubu bulunduğumuz CHP'den istifa ediyoruz" dedi.

"CHP'DEN İSTİFA EDİN" ANONSLARI

CHP Genel Başkan Yardımcı Onur Öymen'in 10 Kasım günü TBMM'de, 'Dersim isyanıyla' ilgili yaptığı konuşmaya tepki göstermek için Tunceli'de CHP'liler dün gece aralarında bir toplantı yaparak istifa kararı aldı. Bu kararında  bugün düzenlecekleri basın toplantısıyla duyurulması kararlaştırıldı.

CHP'lilerin istifasını açıklamadan önce bu sabah saatlerinde belediyeden kiralanan bir araçla kentin cadde ve sokakları gezilerek CHP'lilere partilerinden istifa etmeleri yönünde çağrılar yapıldı. Araçtan yapılan anonslarda,  "Onur Öymen'in hala Dersim katliamının tekrarını isteyen ve Dersim halkının onurunu kıran sözlerini içimize sindiremediğimiz için CHP'den istifa edelim" denildi.

CHP'den toplu istifalar nedeniyle Cumhuriyet Meydanı'nda yaklaşık 1000 kişinin katıldığı bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamayı okuyan Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, partilerinden istifa gerekçelerini şöyle açıkladı:

İŞTE BASIN AÇIKLAMASI 

"Biz Dersimliler 1937-38 acısını yüreğimize zincirlemişken, demokratik açılım adına TBMM'de, 'Şeyh Sait isyanı, Dersim isyanı böyle bastırıldı' sözlerini sarf eden Öymen'in bu tavrı sorunları çözüme değil, şiddet yönteminin anlayışı olduğu ortaya koymuştur. Dersim halkı tüm bu baskılara rağmen zulmün önünde boyun eğmemiş, ölümlere, sürgünlere, açlıklara  göğüs gererek soysuzlaşmayı kabul etmemiş ve tarih boyunca insanlık onurunun birinci değeri olduğunu  savunmuş bir halktır. Acıları yüreğine gömerek, kin, nefret gütmeyen, ırkı, dini, dili, rengine bakmaksızın bütün insanları aynı gören, Yunus gönlüyle gören, Mevlana aşkıyla seven Aleviliğin orjini sayılan Dersim'e ve Dersim halkına  düşman gözüyle bakmak, TBMM kürsüsünden gözümüzün içine baka baka atalarımıza yaşatılan kıyımları günümüzde çözüm olarak önümüze sunmak, bununla da övünmek, bunu da sosyal demokrasi ve barış adına yapıyorum demek insanlık ayıbıdır, insanları kandırmaktır. 

Bu anlayışı sahip ve bu sözleri sarf edenden hesap sormayan bir anlayışın içinde bir Dersimli olarak yeralmamız ve üyeliğini devam ettirmemiz kendi halkımıza karşı bizler adına utanç verici olacaktır. 1937-39 yılları ve sonrasında Dersim'de kadın-erkek, çoluk-çocuklardan oluşan onbinlerce masum insanın öldürülmesini meşrulaştırmaya çalışan bir anlayış ile aynı çizgide olmamız imkansız olduğu için mensubu bulunduğumuz CHP'den istifa ediyoruz"

 Sarıgül'ın açıklamasının ardından meydanda toplananlar istifacılara alkışlarla destek verdikten sonra sessizce dağıldı.

İSTİFA EDENLER

Tunceli'de CHP'den istifa edenler arasında 3 ilçe belediye başkanı da bulunuyor. Pülümür Belediye Başkanı Mesut Coşkun,  Ovacık İlçesi Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, seçimleri bağımsız kazanan ve CHP'ye geçen Nazimiye İlçesi Belediye Başkanı Cafer Kırmızıçiçek, CHP eski Tunceli Milletvekili Hasan Göyüldar, Merkez İlçe Başkanı Abdullah Kırmızıdağ, görevden alınan Merkez İlçe eski Başkanı Davut Yıldırım, Pülümür İlçe Başkanı Hasan Hayri Keskin, Nazimiye İlçe Baştkanı İsmail Hakkı Şahin, Tunceli İl Yönetim Kurulu üyeleri Doğan Benli, Kemal Bozkurt, Tunceli Sanayi ve ticaret Odası KMeclis Başkanı Hasan Kuru, Ticaret ve Sanayi Odası eski Başkanı Ali Asker Güler, Dersimspor Başkanı Yaşar Moğultay'ın da aralarında bulunduğu yaklaşık 300 kişi istifalarını verdi.

DHA

 

 

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.