CHP'den AYM kararına ilk tepkiler

CHP'den AYM kararına ilk tepkiler

Anayasa Mahkemesi'nin HSYK'nin yapısını değiştiren kanun ile ilgili bazı bölümlerde iptal kararı vermesine CHP'den ilk yorumlar geldi

11 Nisan 2014, Cuma 13:18 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak Anayasa Mahkemesi'nin, HSYK'nın yapısını değiştiren kanunun, Adalet Bakanı'na verilen yetkilerini düzenleyen hükümlerini iptaliyle ilgili, "Baştan beri biz söylüyorduk bu düzenlemede çok ciddi anayasaya aykırılıklar var. Bu düzenleme yargı bağımsızlığını, hukukun üstünlüğünü tehdit ediyor diye demek ki Anayasa Mahkemesi de bunu görmüş ve bununla ilgili bölümleri iptal etmiş" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Öztrak, gazetecilerin Anayasa Mahkemesi'nin, HSYK'nın değiştiren kanunun, Adalet Bakanına verilen yetkilerini düzenleyen hükümlerini iptaliyle ilgili soruya, "Hükümetin bugüne kadar izlediği tutuma, tavra, siyasete baktığınız zaman bu gerilim artacaktır. Belki Anayasa Mahkemesiyle ilgili Anayasa Mahkemesinin nelere bakabileceğiyle ilgili birtakım düzenlemeler yapmaya da kalkacaklardır" diye cevapladı.

KILIÇDAROĞLU'NA SALDIRI


Bir gazetecinin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na saldırıda bulunan Orhan Övet'in banka borçlarının olaydan 3 gün önce ödendiğinin hatırlatılması üzerine, “Bu Cumhuriyet tarihinde yapılan en dikkat çekici saldırılardan biridir. Bunun arkasında kim vardır, bunun araştırılıp mutlaka ortaya çıkarılması lazım. Aksi takdirde baktığınız zaman bunun kim tarafından azmettirildiği açık seçik ortadadır. Aynı ifadeleri kullanmaktadır. Hükümetin başı 'vatan haini' demektedir. Saldırgan da 'vatan haini olduğu için yumruk attım' demektedir. Onun için bir an önce bunun arkasında kim var, ne var, kim tarafından yaptırıldı mutlaka ortaya çıkarılmalıdır. Aksi takdirde ana sorumlusu, ana fail bellidir, hükümetin başıdır" diye cevapladı.

CHP'Lİ TANRIKULU: YENİ ATANANLAR İSTİFA ETMELİ


CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu da, Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararını mennuniyetle karşıladıklarını belirterek, "Yasa değişikliği gündeme geldiğinde, HSYK'yı Adalet Bakanlığı'nda bir genel müdürlük, mesela Çağlayan Adliyesi'ni de bölge müdürlüğü haline getirdiklerini söylemiştim. Bundan dönülmüş oldu" dedi.

Tanrıkulu, yasanın çıkmasından sonra, gerek HSYK, gerekse diğer kurumlarda bu yasa uyarınca yeni atanan tüm hakim ve savcıların da "etik olarak istifa etmeleri gerektiğini" söyledi.

Anayasa Mahkemesi kararlarının geriye yürümediğini hatırlatan Tanrıkulu, "Ancak atanmış olanlar, eğer ortalama bir ahlaka sahipseler, Anayasa Mahkemesi'nin kararı Resmi Gazete'de yayınlanır yayınlanmaz etik olarak istifa etmeliler. Çünkü yargının bağımsızlığı çok önemli. Buna en ufak bir şüphe düşmemeli" dedi.
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısı sona erdi