CHP'li vekil Erdoğan için AYM'ye başvurdu

CHP'li vekil Erdoğan için AYM'ye başvurdu

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanı adaylığının Resmi Gazete'de yayımlanması itibariyle görevinden istifa etmiş sayılması için Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulunduğunu bildirdi

14 Temmuz 2014, Pazartesi 17:39 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

CHP'li Tanal, daha önce, hakkındaki fezlekeler nedeniyle Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı adayı olamayacağı gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulunduklarını anımsattı.

Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı adaylığı ile ilgili bugün Anayasa Mahkemesi'ne ikinci bir bireysel başvuruda bulunduğunu belirten Tanal, Erdoğan'ın, adaylık sürecinde Başbakanlık görevinden istifa etmiş sayılmasını talep ettiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı adaylarının listesinin Resmi Gazete'de yayımlanarak kesinleştiğini anlatan Tanal, Cumhurbaşkanlığı Kanunu'na göre, Erdoğan'ın, adaylığının Resmi Gazete'de yayımlandığı gün itibariyle görevinden istifa etmiş sayılacağını savundu.

YSK: MEMUR DEĞİL, İSTİFA ETMESİNE GEREK YOK


Bu konuda YSK'ya da başvurduklarını anımsatan Tanal, ancak YSK'nın, "Başbakan memur değil, istifa etmesine de gerek yok" sonucuna vardığını kaydetti.
Ceza Kanunu'nda yapılan tanımına göre, Başbakan Erdoğan'ın bir kamu görevlisi sıfatı taşıdığını belirten Tanal, aynı tanımın, hukuk fakültelerindeki idare hukuku kitaplarında da yer aldığını ifade etti.

Tanal, başvurusunda, Yargı Hukuk Genel Kurulu'nun, Başbakanı'ın kamu görevlisi olduğuna dair 1983 tarihli kararını da ibraz ettiğini söyledi.

Mahmut Tanal, "Başbakan istifa etmediği sürece demokratik hukuk devletinin tüm ilkeleri ihlal edilmiş olur. Başbakan'ın istifa etmeden seçim sürecine girmesi adaletsizliktir" dedi.

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile görüştü